KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Dekoracje Świąteczne w Wielkiej BrytaniiJak można edukacyjnie wykorzystać do ostatniej kropli temat Świat Bożego Narodzenia? Im dzieci młodsze, tym mniej jeszcze mają doświadczeń. Jeśli rozmawiamy o tradycjach bożonarodzeniowych, to zróbmy przed a także po Świętach, gdy omawiamy je po raz pierwszy. Wszyscy uwielbiają to święto pełne radości i przebaczenia, więc będzie ono wspaniałym pretekstem do wypowiedzi ustnych.

Wielka Brytania staje się państwem wielokulturowym, przyjmując emigrantów ze wszystkich stron świata, a razem z nimi także ich zwyczaje i tradycje. Przybysze wzbogacają istniejące już obyczaje świąteczne, ale przede wszystkim asymilują się przyjmując brytyjskie tradycje i kultywując je w swoich domach. W Wielkiej Brytanii Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi ze wszystkich. Krewni i przyjaciele wysyłają do siebie kartki z życzeniami, które później ustawiają w widocznym miejscu np. wieszając na kominku. W wielu miejscach pracy 24 grudnia odbywają się  przyjęcia świąteczne, a w szkołach dzieci wystawiają jasełka. W wigilię zwykle wszystkie przygotowania do świąt są już zakończone- choinka przystrojona i wieczorem rodziny udają się na pasterkę.

W Boże Narodzenie dzieci śpieszą się aby spojrzeć do skarpet zawieszonych na łóżkach lub kominku w nadziei znalezienia prezentów zostawionych przez Świętego Mikołaja. W ten najważniejszy dzień Świąt całe rodziny spotykają się na obiedzie. Tradycyjnymi potrawami spożywanymi tego dnia przy wspólnym stole są pieczony indyk, „mince pie”- słodkie ciasto z mięsem, suszonymi owocami oraz przyprawami,  „Christmas pudding”- w wielu domach przygotowywany według własnego, unikalnego przepisu. Na stole nie może zabraknąć kartonowych rurek zawierających małe słodycze, papierowe czapeczki, karteczki z żartami, które dzieci ciągną. „Crackers” wybuchają i wysypują swoją zawartość, a wtedy  odczytuje się dowcipy i zakłada papierowe czapeczki. Często ten tradycyjny posiłek spożywany jest w papierowych koronach nawiązujących do Trzech Króli. Kolejną tradycją pierwszego dnia Bożego Narodzenia jest przemówienie królowej. Pierwsze przemówienie było nadane przez radio, wygłosił je w 1932 król Jerzy V. Natomiast od 1957 roku przemówienia są transmitowane przez telewizję. Po posiłku śpiewane są kolędy.

Drugi dzień Świąt nazywa się „Boxing Day” w tym dniu wszystkie sklepy, banki i biura są zamknięte. Ludzie dają pieniądze lub drobne prezenty śmieciarzom, dozorcom lub gazeciarzom, zwyczaj ten pochodzi z okresu średniowiecza, gdy kościół rozdawał biednym pieniądze ze skarbonek. W ten ostatni dzień Świąt Brytyjczycy odwiedzają przyjaciół lub organizują przyjęcia. Sezon świąteczny trwa do szóstego stycznia.

Urszula Dzik

Dekoracje Świąteczne w WIelkiej Brytanii

0
Udostępniono