KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Zwykłe pudełka po butach - różnej wielkości, koloru (marki...) mogą posłużyć dzieciom do wspaniałej zabawy. Podajemy zaledwie kilka propozycji - większość z nich można przeprowadzić w grupie dzieci lub indywidualnie, wiele z nich można zamienić w rozgrywki dwóch drużyn.

Zwykłe pudełka po butach - różnej wielkości, koloru (marki...) mogą posłużyć dzieciom do wspaniałej zabawy. Podajemy zaledwie kilka propozycji - większość z nich można przeprowadzić w grupie dzieci lub indywidualnie, wiele z nich można zamienić w rozgrywki dwóch drużyn.

{tab=Skoki}
Zabawy ruchowe z wykorzystaniem kartonów.

  1. Z rozbiegu dzieci skaczą przez karton do przodu.
  2. Ustawiamy klika kartonów w rzędzie (np. trzy). Dzieci przeskakują przez nie do przodu. Przez ile mogą przeskoczyć?
  3. Przeskakujemy bokiem przez karton z lewej strony na prawą i z powrotem.
  4. Utrudniamy nieco skoki przez karton (lub kilka kartonów):
    - skaczemy ze złączonymi stopami - w przód i w tył
    - skaczemy na lewej (prawej) nodze
    - skaczemy z zamkniętymi oczyma.
  5. Z kartonów możemy urządzić także slalom przez kilka kartonów.
  6. Dla dzieci czytająch możemy opisać proste polecenia na kartonie, np. przeskocz, okrąż, omiń z lewej strony, omiń z prawej strony. Dzieci dobiegają do kartonu, czytają polecenie i szyblo je wykonują.

{tab=Równowaga}
Utrzymywanie ciała w równowadze statycznej lub dynamicznej rozwija świadomość własnego ciała, uczy kontrolować mięśnie nóg, a w niektórych ćwiczeniach rozwija także koordynację wzrokową.

  1. Do zabawy potrzebny będzie trójkąt lub gong. Dzieci stoją przed kartonem. Na dźwięk instrumentu podnoszą jedną nogę i trzymają ją nad kartonem tak długo, jak słychać będzie przebrzmiewanie wydanego dźwięku. Teraz dzieci znów stają na dwóch nogach. Na ponowny dźwięk - podnoszą drugą nogę.
  2. Ustawiamy kilka kartonów w rzędzie. Dziecko kładzie lekką piłeczkę na płytkiej pokrywie kartonu i idzie (biegnie) slalomem, starając się nie upuścić piłeczki na podłogę.
  3. Ustawiamy kilka kartonów jeden na drugim. Zadaniem dziecka jest przesunąć stosik z jednego miejsca na drugie (rękoma lub stopami) tak, aby nie rozsypały się na podłogę.
  4. Dzieci siedzą skrzyżnie, trzymając na pokrywce pudełka lekką piłeczkę. Teraz wstają powoli i ostrożnie, nie podpierając się przy tym a także ... nie upuszczając piłeczki na podłogę.

Dodatkowo ćwiczenia z wykorzystaniem niskiej ławeczki gimnastycznej. Zamiast ławeczki można użyć grubej liny lub nakleić na podłogę taśmę malarską (wtedy dzieci nie mogą zejsć z tej linii w trakcie wykonywania ćwiczenia).

  1. Ustawiamy na niskiej ławeczce gimnastycznej karton. Dzieci przechodzą z jednej strony ławeczki na drugą, nie tracąc równowagi.
  2. Po bokach niskiej ławeczki gimnastycznej ustawiamy naprzemiennie kilka kartonów. Dzieci przechodzą z jednej strony ławeczki na drugą, wrzucają po drodze do każdego kartonu po jednym woreczku z grochem.

{tab=Rzuty}
Do poniższych zabaw oprócz kartonów potrzebne będą lekkie przedmioty do rzucania:
woreczki z grochem, lekkie piłeczki (np. do tenisa, do suchego basenu), małe poduszki, pierścienie gumowe, korki do wina, kulki z papieru lub folii aluminiowej.

  1. Z kartonów budujemy wieżę. Zadaniem dzieci jest zburzyć ją w najmniejszej liczbie rzutów. Rzucać można woreczkami z grochem, piłeczkami, małymi poduszkami itp.
  2. Ustawiamy karton w pewnej odległości. Dzieci starają się wycelować i rzucać do niego przedmioty.
  3. Ustawiamy kilka kartonów różnej wielkości i przydzielamy im punkty: im mniejszy karton i ustawiony w większej odległości, tym większa liczba punktów. Liczbę punktów piszemy na przodzie kartonu. W jednej kolejce dzieci mają tyle rzutów, ile jest kartonów (może być też mniejsza liczba rzutów, wtedy dzieci muszą grać bardziej strategicznie). Na koniec kolejki liczba trafionych kartonów zostaje dodana. Wspaniała zabawa nie tylko w rzucanie, ale także w dodawanie.
    Chcemy ćwiczyć także odejmowanie? Nic prostszego. Wybieramy "karne kartony" i przydzielamy im ujemne punkty (możemy obkleić je dodatkowo czarnym papierem): jeśli dziecko wrzuci przedmiot do karnego kartonu, punkty te są odejmowane od innych.
    Chcemy ćwiczyć mnożenie? Z pewnością znajdą Państwo z dziećmi i na to regułę liczenia punktów.
  4. Zabawa z wędrującym kartonem stanowi kolejny stopień trudności:
    - Do kartonu przywiązujemy sznurek. Dzieci ustawiają się w rzędzie z przedmiotami. Jedno z nich ciągnie karton na sznurku i przechodzi wzdłuż rzędu. Zadaniem dzieci jest wrzucić w tym czasie swoje przedmioty.
    - Zamiast ciągnąć karton, wiążemy go jednemu z dzieci na plecach niczym plecak.
  5. Dzieci bawią się w parach: jedno z nich rzuca lekki przedmiot a drugie dziecko próbuje go złapać w trzymany karton.
  6. Dzieci odbijają balon pokrywką kartonu. Które z nich utrzyma balon najdłużej w powietrzu?

{tab=Dziecięcia fantazja}

Dajmy dzieciom do dyspozycji wiele różnych kartonów po butach. Poza kartonami ... także swobodę działania (w ramach bezpiecznie wytyczonych reguł). Nie trzeba będzie długo czekać. Dzieci zadziwią nas swoimi pomysłami. Kartony będą garażami, pojazdami, maszynami, robotami, wagonikami, łóżeczkami, paczkami do roznoszenia...

0
Udostępniono