KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Księga badacza kształtówCzy kształty widzimy okiem?
A może mózgiem?
Czy widzieć znaczy rozpoznawać?
Czy pamięć jest potrzebna by zauważać?
Czy trzylatek rozpozna sześciokąt?

Te wszystkie pytania uzyskują odpowiedź, gdy ruszymy w świat z Księgą Badacza Kształtów. Jak wykonać ją z dziećmi? Pobierz nasz wzór TUTAJ kliknij aby pobrać i postępuj według poniższych wskazówek zdjęciowych i opisów.

 

Nasza Księga Badacza Kształtów to intuicyjne poznawanie kształtów, które przydadzą się nie tylko na matematyce, ale zwyczajnie w życiu. Każda n nich ma zupełnie inne właściwości – gdy pojawi się w bryle powoduje, że ta się kula, a ta nie, na tej można coś postawić, a na tamtej jest ostry czubek.

Czy układając domki z tradycyjnych drewnianych klocków potrzebowaliśmy znać ich nazwy matematyczne? Któż się przejmował, że daszek okrągłej wieżyczki to stożek, a cegiełka jest prostopadłościanem? …nikt. Większości kształtów możemy nadać nazwy zaczerpnięte z pojęć znanych dziecku: daszek, cegiełka, rolka, okrągła kolumna, piłka, pół piłki, albo zwyczajnie szukać TEGO kształtu ;), pokazując kartę koła.

Gdy dziecko już dobrze mówi i zainteresuje się literami, można mu podać nazwy poszczególnych figur, a następnie przeczytać je z kart i powtarzać przy każdej znalezionej figurze.

Kiedy dziecko będzie jeszcze trochę starsze, można  już tylko opowiedzieć, że jeśli jedna figur mieści się wierzchołkami w drugą, to jest ona w nią wpisana, bo przecież dziecko już ma ukształtowane w umyśle pojęcie figury wpisanej – nie było tylko do tej pory nazwane.

  1. Wybierz 3 kartki A4 (mogą być różnych kolorów) i wydrukuj na nich jednostronnie nasz wzór Księgi Badacza Kształtów. By wykorzystać jak najbardziej powierzchnię kartki, nie zmniejszaj wydruku do wielkości strony, lecz drukuj rzeczywisty rozmiar (100%).
  2. Rozetnij kartki Księgi na pół wzdłuż przerywanych linii.
  3. Złóż każdą stronę delikatnie na środku zaznaczonym rysunkiem nożyczek.
  4. Złożone miejsce łatwo naciąć.
  5. Od powstałego nacięcia zacznij wycinanie każdej figury kolistymi ruchami.
  6. Aby wyciąć pięknie kąty, zaczynaj zaokrąglonym cięciem i kończ na wierzchołku.
  7. Teraz dotnij wierzchołki wygodnie od drugiej strony – masz już dużo wolnego miejsca w środku.
  8. Złóż lekko na środku kolejną stronę.
  9. Wycinaj pozostałe strony tak samo jak pierwszą.
  10. Zacznij dopasowywanie stron – każda drukarka może troszkę przekrzywić wydruk podczas pobierania papieru, ale jest na to sposób. Weź kartę z trójkątem i dopasuj kartę  kwadratem tak, by ich podstawy leżały na sobie. W zależności od możliwości manualnych dziecka, można spiąć kartki za każdym razem spinaczami, by już się nie przesunęły
  11. Dołóż kartę prostokąta, by dotykała równo prawego i lewego boku kwadratu.
  12. Kartę sześciokąta dopasuj, by stykała się z krótszymi bokami prostokąta.
  13. Karta ośmiokąta powinna dotykać każdego wierzchołka sześciokąta.
  14. Kartę koła dołóż tak, by dotykała wszystkich wierzchołków ośmiokąta.
  15. Umocuj kartki w takim układzie np. spinaczami.
  16. Zszyj karty z lewej strony.
  17. Dotnij nierówne brzegi książeczki i …
  18. Księga Badacza Kształtów gotowa!!!

Księga Badacza Kształtów

0
Udostępniono