KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

 Wiek 3-7 lat

Zapraszamy do ciekawej i mądrej zabawy z wykorzystaniem kolorowych ogniwek. Ogniwka to popularny materiał dydaktyczny umożliwiający zaaranżowanie wielu ważnych sytuacji edukacyjnych zarówno z dziećmi w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym. Ogniwka można złączać ze sobą tworząc łańcuchy – co wspaniale usprawnia rączkę dziecka i rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. W zależności od wieku dzieci i ich zdolności manualnych możemy wybrać ogniwka małe lub duże. Ogniwka występują w czterech lub sześciu kolorach.

1). Nazywanie i rozpoznawanie kolorów
Przygotujmy małe karteczki z kolorowego papieru w kolorach ogniwek. Ogniwka wysypmy na stosik. Każde dziecko losuje z woreczka kilka karteczek i rozkłada je przed sobą. Następnie szuka ogniwek w tym samym kolorze co karteczka, a znalezione umieszcza na kartoniku. Dzieci mogą nawzajem sprawdzić swoje zadania.

2). Sortowanie według koloru
Przygotujmy duże kolorowe kartki papieru w kolorach ogniwek. Zadaniem dzieci jest posortować ogniwka według koloru, umieszczając je na odpowiednich kartkach. Nieprawidłowo położone ogniwko będzie od razu widoczne. Zamiast kartek możemy użyć kolorowych miseczek.

3). Podpisywanie kolorów
Dla dzieci czytających lub jako ćwiczenie w globalnych czytaniu wyrazów – wprowadzamy karteczki z podpisanymi kolorami. Zadaniem dzieci jest przyporządkować ogniwka do karteczek z nazwami kolorów.
Pobierz gotową kartę z nazwami kolorów 

ogniwka3

4). Układanie rytmicznych łańcuchów
Ogniwka to wspaniały materiał do tworzenia rytmów o prostej lub trudnej strukturze. Zacznijmy od sekwencji dwukolorowej ABAB, aby potem powoli stopniować trudność.

ogniwka4

5). Przeliczanie
Jako konkretny i łatwy w manipulacji materiał ogniwka są doskonałe do pierwszych ćwiczeń w przeliczaniu. Dajmy każdemu dziecku dowolną ilość ogniwek do przeliczenia. Dzieci znające liczby mogą odliczać określoną ilość ogniwek do kart liczbowych.
Pobierz małe karty liczbowe 1-9

ogniwka1

6). Porównywanie – gdzie jest więcej?
Dwoje dzieci może łatwo porównać, które z nich ma więcej ogniwek. Najpierw przeliczają ile ma każde z nich (i podpisują karteczką), a następnie łączą swoje ogniwka w łańcuch. Ten kto ma dłuższy łańcuch – ten ma więcej ogniwek! Spostrzegawcze dzieci z pewnością sprawdzą, ile wynosi różnica.

ogniwka5

7). Mierzenie
Ogniwka mogą posłużyć jako swoista miarka do wyznaczania długości przedmiotów krótkich i długich. Ponieważ długości nie można odczytać z „ogniwkowej miarki” jak z linijki, dzieci znów zachęcane są do liczenia. A łańcuch ogniwek może posłużyć zarówno do zmierzenia ołówka, ręki, kolegi, jak i długości korytarza w szkole! Dzieci mogą szukać różnych strategii, aby przeliczanie nie było zbyt trudne ...

ogniwka2

Zapraszamy do podzielenia się z nami Twoimi pomysłami na mądrą zabawę z ogniwkami.
Napisz do nas!

Ogniwka kolorowe i gotowe karty pracy możesz kupić w educarium!
Zajrzyj do naszego sklepu internetowego!

0
Udostępniono