KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Dziecko poznając świat według metody Marii Montessori zaczyna od szerokiego spojrzenia. Najpierw kosmos, nasz Układ Słoneczny, planeta Ziemia, jej powierzchnia, a na niej przyroda ożywiona i nieożywiona. Kontynenty, państwa, a w nich ludzie. Przypomnę tylko, jest to poznawanie na poziomie przedszkola. Jest to dla mnie osobiście mocą tej pedagogiki – nie odbiera się dziecku jego tajemniczej i  cały czas do końca niezgłębionej przez pedagogikę, natury poszukiwacza i odkrywcy. To nie pozwalanie dziecku na „samopas”, lecz podążanie za zapisanym w nim, niepowtarzalnym kierunkiem rozwoju. Niepowtarzalnym tak bardzo, jak linie papilarne. Niepowtarzalnym, a zarazem jednakowo dla każdego łaknącym wiedzy, absorbującym wiedzę o świecie i sobie samym.

Edukację przyrodniczą nazywa Montessori czasami kosmiczną w jej własnym ujęciu. O kolejnych etapach poznawania świata mogą Państwo czytać w innych naszych artykułach. Wróćmy jednak do Europy i Polski. Po zapoznaniu się z kosmosem, konstelacjami, gwiazdami, Układem Słonecznym i jego planetami, po przyjrzeniu się Ziemi, jako niepowtarzalnej planecie, ukazujemy dziecku znajdujące się na niej kontynenty. Te umownie, historycznie ale i geologicznie wyróżniające się części lądu dziecko ogląda na globusie, na mapie puzzlowej świata, a następnie na mapach puzzlowych poszczególnych kontynentów.


W ten właśnie sposób trafiliśmy do Europy. Jest ona uznawana przez geologiczną genezę raczej za część kontynenty zwanego Eurazją. Jednak historycznie i społecznie Europa wyróżniła się niesamowicie spośród kontynentu Eurazjatyckiego i w czasach kiedy żyła Montessori, nikt nawet nie śmiał myśleć o Europie inaczej, niż o osobnym kontynencie. Stąd też i podejście samej Montessori, która chciała dziecku przekazać podstawowe narzędzia kultury, by mogło ono swobodnie poruszać się w świecie, który go otacza.


Europa uchwycona w dłoni ma bardzo ciekawy kształt. Ma wiele półwyspów i odrysowywanie jej wcale nie jest takie proste. Trudno jej także nadać prosty kształt symboliczny, jaki nadaje się często Polsce (jakby pole poszerzonego godła z „nierówną” górą). Już dzieci przedszkolne mogą odrysowywać kontynent, uczyć się przepisywać jego nazwę, poznawać różne fakty jego dotyczące.
Kolejny etap to zagłębienie się w jeszcze bardziej szczegółowe elementy europy, czyli na przykład jej państwa. Jest to następna w kolejności pomoc edukacji kosmicznej wymyślona przez Montessori. Poza poznaniem podziału politycznego naszego kontynentu, mapa puzzlowa daje ogromną ilość możliwości rozwinięć. Poznawanie kolejnych krajów, ich kultury, tradycji, flory i fauny, historii i współczesnego wyglądu pozwala dziecku rzeczywiście przybliżyć się do wiedzy wieloma zmysłami.


Europa - mapa puzzlowa (501-76B0)  Europa - mapa kontrolna z podpisami(ang) - 555-4700   Konturowa mapa Świata i Europy - płytka - 430-3141Płytka ta nadaje się świetnie do indywidualnych ćwiczeń lub zagadek w parach. Pozwala na rozpoznawanie ważniejszych państw świata, a na odwrocie – Europy. Daje możliwość pisania niczym po tablicy, co ułatwiają kredki akwarelowe w kolorze białym.

Kredki akwarelowe białe - 12 sztuk - 210-2390 Puzzlowa mapa Europy - 430-3130 Mapa Europy - mata podłogowa - 430-3060


Położenie kontynentu na podłodze daje również możliwość tworzenia przeróżnych zabaw ruchowych lub z figurkami zwierząt danych biomów.

Puzzle Europa - mapa fizyczna 430-6027 Figurki 420-4***


Kolejny etap to poznawanie flag państw, które są ich ważnymi symbolami w świecie. Znajdziemy je na spotkaniach dyplomatycznych i ważnych świętach państwowych jako nieodłączny element.


Europa - flagi - tekstylne na podstawkach - 502-3300 Europa - flagi - karty z podpisami i książeczką kontrolną (ang) - 507-6201Mapa - Polska w Europie i świecie - 430-9090 Wszystkie flagi Świata - 430-6065

To ciekawy sposób przedstawienia skrótowego – Świat – Europa – Polska.

Lalka europejska 40 cm z włosami - chłopiec - 035-5002

W metodzie Montessori jednym z elementów jest także mycie lalki dziecka, które uczy troski i dbałości nie tylko o higienę, ale o drugiego człowieka w ogóle. Gdy łącząc z poznawaniem danego kontynentu damy dzieciom lalkę przedstawiającą dziecko rasy charakterystycznej dla tego kontynentu, jakże głębiej przyczyniamy się do  akceptacji inności. To duch pokoju na świecie jest elementem niezmiernie ważnym w tej pedagogice i wybrzmiewać ma nawet w najmniejszych jej aspektach.

 

Puzzle - województwa Polski  - 430-6010  Dziecko w Europie - 450-2320

 


Zestaw pomocy dydaktycznych obejmuje następujące elementy:
1. Portrety "Ojców Europy"
2. Mapa Europy z wyszczególnionymi flagami państw
3. Zestaw kartoników z nazwami państw i ich stolic
4. Krzyżówka z zestawem liter
5. Plansze poglądowe - zabytki Europy
6. Puzzle - stroje ludowe wybranych państw europejskich
7. Rebusy - państwa założycielskie Unii Europejskiej


"Portrety twórców prozy i poezji dla dzieci" - 230-8152

Portrety twórców prozy i poezji dla dzieci - 230-8152


Wśród nich znajdują się tak znane postacie jak Hans Christian Andersen, Adam Bahdaj, Jan Brzechwa, Alina i Czesław Centkiewicz, Wanda Chotomska, Jan Grabowski, Tove Marika Jansson, Lars August Kutsson Gösta, Maria Konopnicka , Maria Kownacka, Maria Krüger, Astrid Lindgren, Hugh Jonem Lofting, Kornel Makuszyński, Siergiej Michałkow, Adam Mickiewicz, Alan Aleksander Milne, Joanna Papuzińska, Charles Perrault, Janina Porazińska, Henryk Sienkiewicz, Ewa Szelburg-Zarembina czy Julian Tuwim.


"Pakiet multimedialny - podstawy 6 języków europejskich - licencja na 1 stanowisko" - 751-3060

Pakiet multimedialny - podstawy 6 języków europejskich - licencja na jedno stanowisko


Dwa multimedialne programy edukacyjne rozwijające zainteresowania dzieci w zakresie nauki języków obcych. W formie interaktywnych ćwiczeń i gier dzieci poznają najważniejsze słówka i zwroty w językach: hiszpańskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, angielskim oraz polskim.

Łącznie dzieci poznają 200 słówek lub zwrotów w tych językach. Animowane plansze poruszają ciekawa dla dzieci tematykę: W lesie, Zawody, W szkole, Mój dom, Nad jeziorem, Wyspa skarbów, Zima, Jedzenie i picie, Części ciała, Podstawowe zwroty. Pakiet umożliwia naukę przez kilku użytkowników


"Dzieje Europy dla uczniów" - 802-5097

Dzieje Europy dla uczniów - 802-5097


P. Małyszko pisze ciekawostki historyczne i aktualne o różnych mieszkańcach i miejscach Europy.
Z jaką prośbą zwrócił się do Aleksandra Wielkiego słynny filozof Diogenes? - „Zasłaniasz słońce, mógłbyś się trochę przesunąć?”
Co zalecił lekarz papieski, poproszony o rade, jak ratować się przed dżumą? Jedynym lekarstwem jest ucieczka. Trzeba uciec jak najdalej od miejsca zarazy i jak najpóźniej wrócić.
Co usłyszał w tawernie jeden z marynarzy Kolumba w przeddzień wyprawy w morze? Zginiecie wszyscy. Ziemia jest plaska, wystarczy spojrzeć dookoła, żeby się o tym przekonać. Gdyby była kulą, wszystko by z niej spadało. Dopłyniecie do krawędzi Ziemi i runiecie w ogromna przepaść.
W książce znajdziesz 70 krótkich opowiadań o ważnych wydarzeniach i postaciach od starożytności do dziś.
•    każde oparte na źródłach
•    w lekkiej formie literackiej z barwnymi dialogami
•    zilustrowane pięknymi zdjęciami
•    z wyjaśnieniem znaczenia opisanego wydarzenia dla historii Europy

"Europa. Ojczyzna naszych ojczyzna" - 800-1564


Jest to kolejna piękna pozycja przybliżająca dziecku Europę. Świetnie nadaje się do pracy indywidualnej.

Te i wiele innych pomocy znajdą Państwo w ofercie Educarium. Nic jednak nie zastąpi twórczego podejścia i ciągłego poszukiwania odpowiedzi na pytania dzieci, które przecież będą niepowtarzalne, jak one same.

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Dodawanie komentarzy przez gości. Zarejestruj lub zaloguj się do swojego konta.
0 Characters
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację
0
Udostępniono