KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Nauka praktycznych kompetencji strzeleckich w Twojej szkole

W związku z wdrożeniem praktycznych zajęć strzeleckich do podstawy programowej w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą zobligowane uczyć swoich uczniów umiejętności strzeleckich i ogólnych zasad bezpiecznej obsługi broni. Na mocy rozporządzenia podpisanego przez Ministra Edukacji i Nauki w sierpniu 2022 roku zmianie uległa podstawa programowa EDB, wprowadzając obowiązek realizacji zajęć ze strzelectwa, począwszy od roku szkolnego 2024/2025, przy czym aktualnie trwa okres przejściowy, w którym szkoły mające na terenie danego powiatu dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych lub laserowych już mogą realizować wymieniony wyżej wymóg. Co istotne, w szkołach nieposiadających tego rodzaju dostępu zajęcia należałoby prowadzić w miarę istniejących możliwości, do momentu wejścia w życie bezwzględnego obowiązku ich realizacji.

 

Przygotowania po stronie placówki

Co to oznacza w praktyce? Dokładnie tyle, że każda szkoła powinna już teraz rozważyć w jaki sposób zamierza spełnić wytyczne podstawy programowej odnośnie prowadzenia praktycznych zajęć strzeleckich dla swoich uczniów, na które składają się konieczność kształcenia praktycznych kompetencji w zakresie strzelectwa, nauka zasad składania i rozkładania broni, trening strzelecki z  wykorzystaniem broni laserowej i strzelnic wirtualnych oraz broni krótkiej i długiej. Nasuwa się mnóstwo pytań i wątpliwości. Czy należałoby zorganizować i wyposażyć przestrzeń do realizacji zajęć czy może wynająć inne pomieszczenia, do których uczniowie byliby dowożeni, podzielić uczniów na mniejsze grupy, opracować grafik zajęć i dowozów? Jak dobrać odpowiedni sprzęt i kadrę? Wybór jest trudny, dlatego w tym miejscu do działania wkracza zespół educarium, proponując kompleksowe i optymalne rozwiązanie: w pełni mobilny, laserowy trenażer strzelecki w wirtualnej rzeczywistości, który można zamontować w każdym miejscu!

 

Optymalne rozwiązanie - mobilny laserowy trenażer

Znajdujący się w naszej ofercie laserowy trenażer strzelecki w wirtualnej rzeczywistości jest to kompaktowy zestaw urządzeń pozwalających sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić trening strzelecki w dowolnym szkolnym pomieszczeniu, które nie wymaga specjalnego przystosowania. Sprzęt można bezproblemowo ustawić w każdej sali, żadne kosztowne uchwyty, wyciągi, ani skomplikowane systemy nie są potrzebne. Niezwykle prosta obsługa sprawia, że z instalacją trenażera poradzi sobie przeszkolony nauczyciel lub instruktor, a samo urządzenie jest w pełni gotowe do pracy w ciągu 15 minut. W skład zestawu wchodzą następujące elementy, znajdujące się w wytrzymałych, a jednocześnie lekkich skrzyniach transportowych: jednostka centralna w zabudowie skrzyniowej, bezodrzutowy pistolet elektryczny z wbudowanym laserem, emiter laserowy, pneumatyczny karabinek treningowy, laptop z oprogramowaniem, okablowanie oraz akcesoria do kalibracji i uruchomienia systemu. Urządzenie pozwala na jednoczesny trening dwóch do maksymalnie czterech uczestników w razie porozszerzania podstawowego zestawu o dodatkową broń. Program umożliwia symulację torów strzeleckich, a nad polem tarczowym, celami, odległościami i dostępnymi sztukami amunicji czuwa nauczyciel, który może kontrolować efektywność strzelania i wprowadzać korekty podglądając trafienia w czasie rzeczywistym. Moduł raportowy archiwizuje wyniki strzelania oraz generuje i drukuje karty oceny strzelania.

Laserowy trenażer strzelecki w wirtualnej rzeczywistości

 

Renomowana jakość i bezpieczeństwo oraz sprawdzone referencje trenażera

Laserowy trenażer strzelecki jest wyrobem spełniającym najwyższe wymogi bezpieczeństwa i posiadającym certyfikat Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Produkt opowiada wymaganiom dla konkursu ofert „Strzelnica w powiecie 2023”. System wyposażony jest w repliki broni palnej z napędem elektrycznym przeznaczone do obsługi przez niedoświadczonych strzelców, dzięki czemu treningi strzeleckie są przeprowadzane bez ryzyka wystąpienia potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń. Wysokiej jakości laserowy trenażer produkowany jest w Polsce przez renomowanego producenta, który jest dostawcą urządzeń i systemów m.in. dla Wojska Polskiego oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Pneumatyczny karabinek treningowy „Beryl” wchodzący w skład podstawowego zestawu trenażera jest wierną repliką karabinka Beryl będącego podstawową bronią używaną przez Wojsko Polskie. Sprzęt i oprogramowanie opracowano zgodnie z wytycznymi doświadczonych żołnierzy, strzelców wyborowych i operatorów jednostek specjalnych. Na tego typu zestawach szkolą się funkcjonariusze różnych służb: policji, straży więziennej i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Postaraj się o fundusze

Zakup laserowego trenażera strzeleckiego może zostać dofinansowany w ramach Konkursu Ofert pn. „Strzelnica w powiecie” ogłoszonego przez Ministra Obrony Narodowej. Sprawdź tutaj.

 

 

 

0
Udostępniono