KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Dziś przygotowaliśmy dla Was bardzo prostą zabawę z patyczkami, która pozwala dzieciom na skuteczny rozwój podstawowych zdolności matematycznych związanych z rozpoznawaniem kształtów oraz ilości. Należy pamiętać o tym, że małe dzieci, nawet podzielone ze względu na wiek, posiadają zróżnicowany zakres umiejętności i zdolności. Wynika to z szybkości z jaką dane dziecko przyswaja określoną wiedzę. Poniższa zabawa jest przeznaczona głównie dla dzieci około trzeciego roku życia. Należy mieć na uwadze, że nawet niektóre młodsze dzieci będą w stanie podołać temu zadaniu, podczas gdy część starszych może mieć z tym problem.

Dopasowywanie od 1-5

Kiedy dzieci mają już opanowane rozpoznawanie kształtów, spróbuj rzucić im wyzwanie w postaci dopasowania ich ilości. W tym celu wykorzystaj drewniane patyczki i naklejki (małe naklejki w kształcie kropek i gwiazdek są tanie i łatwo dostępne w dużych ilościach). Przygotuj kilka patyczków z naklejoną jedną, dwiema, trzema, czterema oraz pięcioma naklejkami na każdym. Pokaż dzieciom w jaki sposób znaleźć pasujące do siebie patyczki poprzez porównanie liczby naklejek na każdym z nich. Alternatywnie można wykorzystać naklejki w innych kształtach.

Ustalanie właściwej kolejności

Wykorzystując drewniane patyczki z poprzedniej zabawy pokaż dzieciom jak ułożyć je w odpowiedniej kolejności: od najmniejszej liczby gwiazdek do największej i od największej do najmniejszej. Dodatkowo korzystając z tych samych patyczków zademonstruj dzieciom w jaki sposób mogę zbudować trójkąt przy pomocy 3 pasujących do siebie patyczków, kwadrat z 4 patyczków oraz prostokąt z 6 patyczków.

Szukasz większej ilości gier i zabaw, które w podobny sposób stymulują matematyczny rozwój dziecka? Koniecznie sprawdź co przygotowaliśmy dla Ciebie w następujących kategoriach: 

0
Udostępniono