KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

 

Puzzle 36 - Czerwony Kapturek 600-7230Skąd wzięła się mała dziewczynka, która w czerwonej pelerynce z kapturem szła, dość nierozważnie, zanieść chorej babci jedzenie? Dlaczego jej popularność jest tak szeroka? Czy to Chińczycy pierwsi wymyślili Kapturka czy Perrault? Jeśli szukasz inspiracji i ciekawostek o tej mądrej bajce i sposobów jej edukacyjnego wykorzystania, to dalsza część pewnie Cię zaciekawi.

 

Jeśliby odnieść się do realiów epoki, w której ta opowieść była popularna, to było to całkiem normalne. Rodzice pracowali ciężko, a dzieci pomagały w podstawowych obowiązkach domowych. A co działo się, gdy nie słuchały podpowiedzi starszych, doświadczonych ludzi? Właśnie o tym opowiada historia Kapturka.

Jeszcze przed XVII stuleciem istniały w Europie różne przekazywane ustnie wersje historii o Czerwonym Kapturku. Pierwotna wersja znacznie różniła się od rozpowszechnionej obecnie baśni, inspirowanej wersją spisaną przez braci Grimm. W XIV-wiecznej Francji opowieść znana była wśród chłopów, kilka wersji funkcjonowało także we Włoszech (w tym La finta nonna, dosł. fałszywa babcia). Bułgarzy znają ją do dziś pod tytułem Piroska.

Mające setki lat bajki zbliżone do Czerwonego Kapturka odkryto w Chinach oraz we Włoszech. W wersji chińskiej zamiast wilka pojawiał się tygrys, a włoskiej - ogrzyca.

Dziewczynka ta wyszła z opowieści ludowych dzięki książce Charles’a Perraulta z 1697 roku "Bajki Babci Gąski". Jej postać znana jest szeroko w Europie i miała wiele odniesień i interpretacji.

A co, poza czytaniem, można zrobić jeszcze z tą popularną bajką? Mini teatrzyk, odgrywanie pantomimy do nagrania słuchowiska o Czerwonym Kapturku, gra karciana, teatrzyk pacynkowy, prace plastyczne związane z tematyką tej bajki, układanie puzzli - oto kilkanaście naszych propozycji. A na pewno macie jeszcze ich więcej w swojej praktyce i kreatywności. Tak więc do zobaczenia na drodze do Babci - z wilkiem, ale tylko takim, którego asertywnie pokonujemy.

802-1001 Bajki-Grajki : Czerwony Kapturek

340-4010 Czerwony Kapturek i Trzy świnki - kukiełki z płytą CD

600-7230 Puzzle 36 - Czerwony Kapturek

Puzzle 36 - Czerwony Kapturek 600-7230

0
Udostępniono