KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

RZĄDOWY PROGRAM LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI to nowa inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Program zakłada doposażenie szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół artystycznych, prowadzonych przez jednostki samorządowe, w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, a także samodzielnego i krytycznego myślenia. Główny nacisk położony jest tu na rozwój kompetencji w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka).

Program spotkał się z bardzo szerokim zainteresowaniem – skorzystało z niego 99% uprawnionych szkół. W związku z sukcesem, jaki odniósł , w najbliższym czasie program Laboratoria Przyszłości zostanie rozszerzony o szkoły prowadzone przez organizacje pozarządowe, osoby prawne i fizyczne oraz ministrów, a także o polskie szkoły za granicą. Wysokość wsparcia oraz katalog wyposażenia będą takie same dla wszystkich szkół podstawowych. Jako kolejny etap, do programu zostaną włączone również szkoły ponadpodstawowe – Licea Ogólnokształcące, Technika i Szkoły Branżowe.

Dofinansowanie otrzymała i otrzyma każda szkoła, która złoży wniosek.


Ty wiesz najlepiej, czego Twoja Szkoła aktualnie potrzebuje - dlatego w educarium zawsze masz wybór! Możesz skorzystać z gotowych propozycji eduPakietów, samodzielnie wybrać pomoce lub skontaktować się z naszymi ekspertami: tel. 52 32 47 800 - mail: subwencje@educarium.pl

Wyposażenie obowiązkowe   Wyposażenie dodatkowe - eduPakiety   Kalkulator ofert   Katalog online   Sklep online   Kontakt

 Każda uprawniona szkoła, która złoży wniosek, może otrzymać wsparcie w ramach programu!

 

Jak zgłosić szkołę do programu?

Wypełnij wniosek online na stronie gov.pl/laboratoria - wcześniej przygotuj adres e-mail organu prowadzącego, nazwę i adres szkoły, numer RSPO szkoły podstawowej, wnioskowaną kwotę wsparcia, numer telefonu i adres e-mail osoby kontaktowej

✔ Udział w programie nie wymaga wkładu własnego!

Na etapie składania wniosku nie trzeba decydować jaki sprzęt zostanie zakupiony

✔ Wsparcie wypłacane jest w całości z góry

 

Jak obliczyć kwotę wsparcia finansowego?

Kwota dofinansowania jest zależna od liczby uczniów, uczęszczających do klas 1-8, którzy wpisani są do systemu SIO w dniu składania wniosku.

✔ Szkoła do 100 uczniów - otrzyma maksymalnie 30 000 zł wsparcia

✔ Szkoła od 101 do 200 uczniów - otrzyma maksymalnie 60 000 zł wsparcia

✔ Szkoła od 201 do 234 uczniów - otrzyma maksymalnie 70 000 zł wsparcia

✔ Szkoła od 235 uczniów - otrzyma maksymalnie 300 zł na każdego ucznia

Szkoły samodzielnie uzupełniają kwotę wsparcia finansowego we wniosku. Im szybciej złożony jest wniosek, tym szybciej zostaną przekazane środki do organu prowadzącego.

 

Wsparcie obejmuje 100% wnioskowanej kwoty - nie jest wymagany wkład własny organu prowadzącego - wsparcie udzielane z góry.

 

Do końca 2021 r. szkoły były zobowiązane do wydatkowania co najmniej 60% przyznanej kwoty, przy czym umowa z dostawcą mogła przewidywać późniejszy termin dostarczenia produktów. Wszystkie zakupione sprzęty i pomoce dydaktyczne muszą zostać dostarczone najpóźniej do 1 września 2022 r.

 

Katalog wyposażenia szkół podstawowych

MEiN zdefiniowało 175 pozycji w katalogu sprzętów i pomocy dydaktycznych, które mogą zostać zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Katalog podzielony został na dwie części: wyposażenie podstawowe i wyposażenie dodatkowe.

 

 Wyposażenie podstawowe (obowiązkowe) 

Wyposażenie podstawowe jest obowiązkowe dla każdej szkoły, stanie się częścią podstawy programowej od 1 września 2022 r.

Jeżeli szkoła już posiada wskazane produkty, np. ma na wyposażeniu drukarkę 3D, to nie musi kupować kolejnej. Jeżeli jednak szkoła nie posiada obowiązkowego wyposażenia, to może je teraz zakupić w ramach wsparcia finansowe z programu Laboratorium Przyszłości. 

 

 

W skład wyposażenia podstawowego wchodzą:

✔ drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami, ploterami etc.),

✔ mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami,

✔ sprzęt audio-wideo do nauki prezentacji swoich osiągnięć,

✔ stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

Przedstawione w pakietach ceny mają charakter poglądowy i mogą ulec zmianie.

Pobierz eduPakiet - wyposażenie obowiązkowe

 

 Wyposażenie dodatkowe 

Wyposażenie dodatkowe może zamówić szkoła, jeżeli już posiada na stanie wyposażenie z pakietu podstawowego lub planuje je zamówić w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Wybrane w katalogu propozycje wyposażenia dodatkowego stawiają na rozwój praktycznych umiejętności, kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów i konstruowania własnych projektów. Zestawy STEAM podnoszą atrakcyjność zajęć, zwiększając zaangażowanie uczniów w proces nauki. Podobnie jak klocki konstrukcyjne i zestawy modelarskie, pozwalają na rozwój indywidualnych zainteresowań i talentów wśród uczniów. 

Katalog przygotowany przez MEiN definiuje możliwe do zakupu pozycje dodatkowe. Z naszego doświadczenia polecamy szkołom konkretne pomoce dydaktyczne, które już w niejednej szkole sprawdziły się podczas praktycznych lekcji w klasie:

✔ zestawy do konstruowania oryginalnych robotów i nauki ich programowania,

✔ zestawy modelarskie wraz z akcesoriami - zestawy z wyposażeniem do nowoczesnej pracowni technicznej,

✔ zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin, czyli doświadczenia STEAM, łączące w sobie elementy nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki,

✔ różnorodne klocki do samodzielnej konstrukcji - rozwijające w uczniach kreatywne myślenie,

✔ nowoczesne mikroskopy, które umożliwiają transmisje na żywo dla całej klasy,

✔ oryginalne plansze dydaktyczne zgodne z podstawą programową.

Pełną ofertę znajdziesz w katalogu online lub otrzymasz od naszych sprzedawców (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

Możesz też wybrać jeden z gotowych eduPakietów przygotowanych na konkretne szkolne budżety w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Każdy eduPakiet uwzględnia już w swojej kalkulacji wyposażenie obowiązkowe, oferując najciekawsze rozwiązania wyposażenia dodatkowego.

Przedstawione w pakietach ceny mają charakter poglądowy i mogą ulec zmianie.

Pobierz eduPakiet L11 i L12 za 30 000 zł 

Pobierz eduPakiet L13 i L14 za 60 000 zł 

Pobierz eduPakiet L15 i L16 za 70 000 zł

 

 

W każdej kalkulacji znajdziesz w pliku dwa arkusze z dwoma wariantami eduPakietów dla danego budżetu.

 

NOWOŚĆ! Jeżeli chcesz samodzielnie wybrać produkty w ramach otrzymanego wsparcia finansowego, skorzystaj z naszego kalkulatora ofert. Gotową kalkulację pobierzesz w pliku PDF lub w skoroszycie xls (excel).

 

Kalkulator ofert

 

Katalog online

Zobacz ofertę pełną ofertę educarium przygotowaną dla szkół w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

 

 

Zobacz produkty w sklepie 

 

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy z Tobą na każdym etapie realizacji projektu, od złożenia wniosku po rozliczenie dostawy. Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania na temat programu i pomogą dobrać najkorzystniejszy dla Twojej szkoły wariant wyposażenia:

 

 

Łukasz Staniszewski

tel. +48 517 100 379

tel. +48 (52) 32 47 804

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Opiekun województwa: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego

 


 

Magdalena Mosińska

tel. +48 665 077 407

tel. +48 (52) 32 47 807

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Opiekun województwa: łódzkiego, opolskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego

 


 

Dawid Wiśniewski

tel. +48 601 204 121

tel. +48 (52) 32 47 808

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Opiekun województwa: dolnośląskiegozachodniopomorskiego

 


 

Krzysztof Przybylski

tel. +48 603 211 442

tel. +48 (52) 32 47 803

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Opiekun województwa: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, pomorskiego 

 


 

Magdalena Walczak

tel. +48 603 210 168

tel. +48 (52) 32 47 809

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Opiekun województwa: śląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego

 


 

Martyna Rozwarska

tel. +48 601 426 279

tel. +48 (52) 32 47 822

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Opiekun województwa: małopolskiego, podkarpackiego

 

 

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat programu znajdziesz też na stronie: gov.pl/laboratoria/pytania-i-odpowiedzi

0
Udostępniono