KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

RZĄDOWY PROGRAM LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI to nowa inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Program zakłada doposażenie szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół artystycznych w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych , a także samodzielnego i krytycznego myślenia. Główny nacisk położony jest tu na rozwój kompetencji w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka).

Dofinansowanie otrzyma każda szkoła, która złoży wniosek. Łączna kwota dofinansowania to ponad 1 miliard złotych.


Ty wiesz najlepiej, czego Twoja Szkoła aktualnie potrzebuje - dlatego w educarium zawsze masz wybór! Możesz skorzystać z gotowych propozycji eduPakietów, samodzielnie wybrać pomoce lub skontaktować się z naszymi ekspertami: tel. 52 32 47 800 - mail: subwencje@educarium.pl

Każda szkoła podstawowa i ogólnokształcąca szkoła artystyczna może otrzymać wsparcie w ramach programu!

 

Jak zgłosić szkołę do programu?

Wypełnij wniosek online na stronie gov.pl/laboratoria - wcześniej przygotuj adres e-mail organu prowadzącego, nazwę i adres szkoły, numer RSPO szkoły podstawowej, wnioskowaną kwotę wsparcia, numer telefonu i adres e-mail osoby kontaktowej

✔ Udział w programie nie wymaga wkładu własnego!

Na etapie składania wniosku nie trzeba decydować jaki sprzęt zostanie zakupiony

✔ Wsparcie wypłacane jest w całości z góry - pamiętaj, że do 31 grudnia 2021 r. należy wykorzystać przynajmniej 60% przyznanej kwoty

 

Pamiętaj! Na zgłoszenie szkoły do programu masz czas tylko do 15 listopada! Podane we wniosku informacje na temat planowanych zakupów mają jedynie charakter statystyczny i nie są zobowiązujące przy późniejszym wydatkowaniu środków.

 

Jak obliczyć kwotę wsparcia finansowego?

Kwota dofinansowania jest zależna od liczby uczniów, uczęszczających do klas 1-8, którzy wpisani są do systemu SIO w dniu składania wniosku.

✔ Szkoła do 100 uczniów - otrzyma maksymalnie 30 000 zł wsparcia

✔ Szkoła od 101 do 200 uczniów - otrzyma maksymalnie 60 000 zł wsparcia

✔ Szkoła od 201 do 234 uczniów - otrzyma maksymalnie 70 000 zł wsparcia

✔ Szkoła od 235 uczniów - otrzyma maksymalnie 300 zł na każdego ucznia

Szkoły samodzielnie uzupełniają kwotę wsparcia finansowego we wniosku. Im szybciej złożony jest wniosek, tym szybciej zostaną przekazane środki do organu prowadzącego.

 

Wsparcie obejmuje 100% wnioskowanej kwoty - nie jest wymagany wkład własny organu prowadzącego - wsparcie udzielane z góry.

 

Pamiętaj! Do końca 2021 r. szkoły są zobowiązane do wydatkowania co najmniej 60% przyznanej kwoty, przy czym umowa z dostawcą może przewidywać późniejszy termin dostarczenia produktów. Wszystkie zakupione sprzęty i pomoce dydaktyczne muszą zostać dostarczone najpóźniej do 1 września 2022 r.

 

Katalog wyposażenia

MEiN zdefiniowało 175 pozycji w katalogu sprzętów i pomocy dydaktycznych, które mogą zostać zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Katalog podzielony został na dwie części: wyposażenie podstawowe i wyposażenie dodatkowe

 

 Wyposażenie podstawowe (obowiązkowe) 

Wyposażenie podstawowe jest obowiązkowe dla każdej szkoły, stanie się częścią podstawy programowej od 1 września 2022 r.

Jeżeli szkoła już posiada wskazane produkty, np. ma na wyposażeniu drukarkę 3D, to nie musi kupować kolejnej. Jeżeli jednak szkoła nie posiada obowiązkowego wyposażenia, to może je teraz zakupić w ramach wsparcia finansowe z programu Laboratorium Przyszłości. 

 

  

 

W skład wyposażenia podstawowego wchodzą:

✔ drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami, ploterami etc.),

✔ mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami,

✔ sprzęt audio-wideo do nauki prezentacji swoich osiągnięć,

✔ stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

Pobierz eduPakiet - wyposażenie obowiązkowe

 

 Wyposażenie dodatkowe 

Wyposażenie dodatkowe może zamówić szkoła, jeżeli już posiada na stanie wyposażenie z pakietu podstawowego lub planuje je zamówić w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Wybrane w katalogu propozycje wyposażenia dodatkowego stawiają na rozwój praktycznych umiejętności, kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów i konstruowania własnych projektów. Zestawy STEAM podnoszą atrakcyjność zajęć, zwiększając zaangażowanie uczniów w proces nauki. Podobnie jak klocki konstrukcyjne i zestawy modelarskie, pozwalają na rozwój indywidualnych zainteresowań i talentów wśród uczniów. 

Katalog przygotowany przez MEiN definiuje możliwe do zakupu pozycje dodatkowe. Z naszego doświadczenia polecamy szkołom konkretne pomoce dydaktyczne, które już w niejednej szkole sprawdziły się podczas praktycznych lekcji w klasie:

✔ zestawy do konstruowania oryginalnych robotów i nauki ich programowania,

✔ zestawy modelarskie wraz z akcesoriami - zestawy z wyposażeniem do nowoczesnej pracowni technicznej,

✔ zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin, czyli doświadczenia STEAM, łączące w sobie elementy nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki,

✔ różnorodne klocki do samodzielnej konstrukcji - rozwijające w uczniach kreatywne myślenie,

✔ nowoczesne mikroskopy, które umożliwiają transmisje na żywo dla całej klasy,

✔ oryginalne plansze dydaktyczne zgodne z podstawą programową.

Pełną ofertę znajdziesz w katalogu online lub otrzymasz od naszych sprzedawców (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

Katalog online

Zobacz ofertę pełną ofertę educarium przygotowaną dla szkół w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

 

 

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy z Tobą na każdym etapie realizacji projektu, od złożenia wniosku po rozliczenie dostawy. Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania na temat programu i pomogą dobrać najkorzystniejszy dla Twojej szkoły wariant wyposażenia:

 Zadzwoń: 52 32 47 800 

 Napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat programu znajdziesz też na stronie: gov.pl/laboratoria/pytania-i-odpowiedzi

 

0
Udostępniono