KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Kolorowe kamienie rzeczne 360-1401Ćwiczenia stabilności ogólnej popularnie zwane na świecie core stability exercise, pozwalają na wzmocnienie gorsetu mięśniowego otaczającego tułów zarówno z przodu i z tyłu. Inaczej nazywane są także mięśniami rdzenia, ponieważ stanowią solidną podstawę i bazę przez którą kontrolowane są wszystkie ruchy człowieka. Systematyczne wzmacnianie tych mięśni może zapobiec wielu urazom, wspomóc rehabilitację, poprawić siłę i technikę chodu, biegu, pływania, przydatne jest również w narciarstwie, snowboardzie, siatkówce, koszykówce i w wielu innych sportach. Ważną dodatkową funkcją jest także wspomaganie dzieci , które mają problemy z utrzymywaniem równowagi.

Istnieją trzy typy równowagi:

  • równowaga dynamiczna,
  • równowaga proaktywna,
  • równowaga statyczna.

Równowaga dynamiczna

Równowaga taka istnieje wtedy, gdy poruszamy się i utrzymujemy swoja równowagę w tym samym czasie. Balansujemy na określonej powierzchni podłoża. Im większa powierzchnia, tym łatwiej utrzymać równowagę. Przyśpieszenie i prędkość ruchów także pomagają nam w utrzymywaniu równowagi. Każdy z nas przypomina sobie przynajmniej jedną sytuację, w której, dzięki przyśpieszeniu ruchu w momencie, gdy już mieliśmy się przewrócić, uniknęliśmy upadku. Kiedy przyśpieszamy, cały nasz układ przedsionkowy pomaga nam utrzymać równowagę.

Właśnie gdy mamy stracić równowagę, reagujemy często tak, by go uniknąć np. wymachujemy rękami w przeciwną stronę by zachować równowagę.
Jazda na rowerze wymaga bardzo dobrej umiejętności zachowania równowagi dynamicznej. Gdy obserwujesz dziecko uczące się jazdy na rowerze zauważysz, że równowaga dziecka jest lepsza, gdy jedzie ono szybko, choć cały proces jest trudniejszy i wymaga więcej równoważenia niż powolna jazda.

Do jej kształtowania wspaniale nadają się podwyższenia wypiętrzające się z podłoża. Możemy je znaleźć w środowisku naturalnym. To wszelkie schodki, pagórki, poduszki, łuki, skrzynki i... oczywiście już na pewno wiece sami, co jeszcze. Poruszanie się po nich będzie właśnie kształtowało ten typ równowagi. Gdy jednak chcesz mieć takie wypiętrzenia zawsze pod ręką, to przydadzą się Kolorowe kamienie rzeczne 360-1401.

Kolorowe kamienie rzeczne 360-1401

Równowaga proaktywna

Jest to umiejętność przewidywania co musisz zrobić, by zachować równowagę na ułamek sekundy przed wykonaniem danego ruchu. Na przykład wiemy doskonale ile napięcia mięśni i giętkości musimy zastosować w naszych nogach, gdy podskakujemy z podłogi  i zachować równowagę przy lądowaniu na poduszce lub innej ruchomej i nierównej powierzchni. Jeśli źle to obliczymy, spadniemy zbyt twardo lub niezdarnie albo stracimy równowagę i ześlizgniemy się z poduszki.

Równowaga ta jest efektem wielu prób wykonanych przez dziecko, prób i ćwiczeń na równowagę. Jest zbudowana z jego doświadczeń wyniesionych z tych właśnie ćwiczeń.

Równowaga statyczna

Jest to umiejętność utrzymania pozycji tzn. gdy stoimy na jednej nodze zakładając skarpetkę na drugą nogę lub gdy utrzymujemy ciało dłużej w jednej pozycji np. pracując przy biurku.

Gdy wszystkie powyższe systemy współpracują, poruszamy się z gracją i płynnie, a nasze ciała funkcjonują optymalnie i efektywnie, bez nadmiernego napięcia mięśniowego. Podczas zabawy i przemieszczania się wszystkie trzy typy równowagi współpracują. Ostatecznie każdy typ równowagi wywiera silny wpływ na dwa pozostałe. Dzieci mogą czasami mieć problemy z jednym lub więcej typem równowagi. By trening był efektywny ważne jest, by terapeuta zdiagnozował słabości ruchowe i ćwiczenia równowagi, z których wykonaniem dziecko ma kłopoty, jednocześnie zasoby własne dziecka.

Właśnie do kształtowania równowagi statycznej wspaniałym narzędziem będą Kolorowe kamienie rzeczne 360-1401. Ćwiczenia dobierane na nich będą związane z utrzymywaniem pozycji ustalonej w danej grze np. na dany znak, przez dłuższa chwilę.

Hanna Harboe - fizjoterapeutka
tł. Paulina Suberlak

0
Udostępniono