KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Czym jest druk? To wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na podłoże drukowe. Brzmi znajomo? A może odbicie matrycy z farbą na papierze jest nam bliższe? Druk ma różne odmiany - może być wklęsły, wypukły lub płaski, mieć różne kolory i odbitki na różnych materiałach. Znamy też druk laserowy, sitodruk, druk cyfrowy, jednak gdyby nie powstanie druku tradycyjnego, pewnie by nie zaistniały. Jak zabawę połączyć z odrobiną wiedzy na temat tekstów drukowanych?

DRUK WYPUKŁY

Małe płytki do wytłaczania (od 320-4083 do 4086 posiadają wypukły wzór. Gdy wykorzystamy je jak formę drukarską, możemy je odbijać wielokrotnie na papier. Wystarczy posmarować wałeczkiem z gęstą farbą wybraną płytkę 320-4083-6 i przycisnąć ją do kartki papieru. Zamiast tuszu wykorzystać można nierozcieńczoną farbę plakatową i nanosić ją painkowymi wałeczkami. Tak właśnie powstaje druk wypukły - przez odbicie wypukłej części formy drukowej na podłożu drukowym.

DRUK WKLĘSŁY

Dzięki szablonom liter i cyfr (np. 320-3041) można nie tylko je odrysowywać czy wycinać. Można dzięki nim stworzyć także druk wklęsły. Polega on na tym, że miejsca drukujące są położone poniżej miejsc niedrukujących. W naszym wypadku będzie to właśnie szablon liter albo cyfr. Farba drukowa pokrywa najpierw całą formę drukową, po czym z miejsc niedrukujących jest zabierana raklem, a następnie farba pozostawiona w zagłębieniach jest przenoszona na podłoże drukowe. W naszej wersji upraszczamy troszkę ten proces i kładziemy naszą formę drukową bezpośrednio na papierze lub brystolu, smarujemy ją całą farbą, zbieramy nadmian farby ca pomocą ściągaczki do mycia okien i zdejmujemy szablon z odbitki.

0
Udostępniono