Biblia nie wymienia ich imion ani liczby. Polskie przekłady biblijne nazywają ich rozmaicie: Biblia poznańska (Wolniewicz; Gryglewicz) nazywa ich astrologami pochodzącymi ze Wschodu, Biblia Tysiąclecia mędrcami ze Wschodu. W zachodnim chrześcijaństwie popularnie nazywani są imionami Kasper, Melchior i Baltazar według tradycji, jaka narodziła się w średniowieczu. W przypisie zamieszczonym w Biblii poznańskiej zwrócono uwagę:
„Na katakumbowych malowidłach występuje najczęściej trzech magów, ale nie brak też takich, na których widnieje dwóch, czterech, a nawet sześciu i dwunastu magów. Imiona Kasper, Melchior i Baltazar są późnego i niepewnego pochodzenia”
Trzej Królowie, Trzej Mędrcy, Trzej Magowie (gr. μάγοι magoi) to według tradycji chrześcijańskiej osoby, które miały podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary. Tradycyjnie uznawani są za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu.
Marco Polo w pamiętniku ze swojej podróży na Daleki Wschód (XIII wiek) łączy Trzech Magów z perskim (irańskim) miastem Saveh: „Jest w Persji miasto Saveh, z którego wyszli trzej Magowie, kiedy udali się, aby pokłon złożyć Jezusowi Chrystusowi”.
W Katedrze św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii są przechowywane ich relikwie (Relikwiarz Trzech Króli).
Nasza rodzinna propozycja na wspólne spędzenie tego dnia to wykonanie obrazu tych mędrców w drodze - czarne sylwety na pustyni, na tle gwieździstego nieba i gwiazdy, za którą podążają.Przydadzą się niebieskie i granatowe farby oraz odrobina brokatu na rozgwieżdżone niebo.
POBIERZ GRAFIKĘ wydrukuj, odrysuj i wytnij z czarnego papieru. Naklej na pięknie pomalowaną kartkę, pełną nocnego nieba i odrobiny pustyni, po której podążali mędrcy.