KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Od samego początku warto przypilnować, aby nasze pociechy potrafiły zadbać o porządek. Im szybciej nauczą się praktycznego życia tym łatwiej odnajdą się w dorosłym życiu. Jedną z podstawowych czynności świadczących o samodzielności jest zmywanie naczyń.

Śniadanie, obiad, kolacja, deser – to tylko niektóre słowa, które nierozerwalnie kojarzą się z brudnymi naczyniami. Oczywiście popularyzacja zmywarek bardzo usprawniła proces sprzątania po posiłku. Bywają jednak sytuacje w których dostęp do tego urządzenia jest ograniczony i jesteśmy zdani na ręczne zmywanie naczyń. Mając na uwadze właśnie te okoliczności postanowiliśmy poruszyć ten temat.

Jak nauczyć dziecko zmywania naczyń?

Najlepiej zrobić to poprzez zabawę. Najczęściej naczynia, które posiadamy w naszej kuchni są szklane. Nie jest to najlepsze rozwiązanie na sam początek. W tym celu zaleca się wykorzystanie plastikowej zastawy kuchennej.

Ustaw dwa plastikowe pojemniki wypełnione ciepłą wodą na ręczniku położonym na stole. Obok jednego z pojemników umieść odpowiednie dla wieku dziecka zabawkowe talerze, miski, kubeczki, sztućce oraz gąbkę lub szmatkę. Po drugiej stronie pojemnika połóż dodatkowy ręcznik. Dodaj do jednego z pojemników kilka kropel niepodrażniającego oczu dziecięcego mydła w płynie i poproś dziecko, aby poruszało w wodzie rękoma tworząc pianę. Następnie powinno ono umyć naczynia w tak przygotowanej wodzie. Kolejny krok stanowi ich opłukanie w czystej wodzie znajdującej się w drugim pojemniku. Na końcu dziecko układa mokre naczynia na ręczniku aż do wyschnięcia. Jeśli w zabawie uczestniczy większa liczba dzieci mogą one wykonywać zadanie naprzemiennie.

Alternatywnie rozłóż na stole kilka ręczników. Podczas, gdy jedno z dzieci myje naczynia, drugie w tym czasie może zająć się ich osuszaniem. W taki sposób dzieci z pewnością podejdą z radością oraz uśmiechem do wykonywanego zadania. Potraktują je jako świetną zabawę a nie przykry obowiązek. W razie potrzeby zademonstruj dzieciom w jaki sposób powinny wykonywać poszczególne czynności.

Stolik do mycia naczyń

W sklepie educarium znajdziesz alternatywne meble i akcesoria kuchenne, które doskonale nadadzą się do urozmaicenia nauki mycia naczyń.

plastikowe sztućce - zastawa obiadowa

Polecamy:

0
Udostępniono