Miło jest nam poinformować, że educarium realizuje zamówienia w ramach programu "Książki naszych marzeń". Program ten umożliwia zakup książek do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich zainteresowań czytelniczych.
Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom, przygotowaliśmy szeroką ofertę tytułów,które powinny się znaleźć w szkolnej bibliotece. Co ważne - nasz wybór nie jest przypadkowy. Wiosną tego roku odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek, w których wzięło udział 446 989 osób! W trakcie tych wyborów to uczniowie decydowali, które książki najbardziej ich interesują (niektóre tytuły otrzymały ponad 17 000 głosów!). I to właśnie te tytuły, jak również całe serie, proponujemy Państwu w naszej ofercie.
Jak książki mają się do nauczania otwartego? Bardzo blisko blblioteczce klasowej i bibliotece szkolnej do elementów tej koncepcji. Wielość tematów i stylów literatury sama zachęca do siebie, wystarczy tego zainteresowania nie zabić.
Książki, do których uczeń ma dostęp na co dzień to po pierwsze kształtowanie umiejętności wyboru. Jest to ważna umiejętność w dobie społeczeństwa zalewanego ogromnymi ilościami informacji, ofert, usług, propozycji kulturalnych czy ludycznych. Dziecko stając przed półką książek może wybrać tylko jedną na raz, bo zwyczajnie więcej się nie da. Jak więc wybrać tę właściwą? Dziecko także potrzebuje do tego narzędzi: wiedzy, że większość książek ma na tylnej okładce fragment utworu lub recenzji znanych osób. Recenzje książek można także znaleźć w Internecie. Oczywiście opinie bliskich osób na temat przeczytanych książek to także cenne źródło recenzji.
Po dokonaniu wyboru dziecko może z książką otrzymać zestaw proponowanych zadań.
- Przepisz do swojego portfolio najśmieszniejszy fragment,
- narysuj głównego bohatera,
- przygotuj scenkę z kilkoma innymi uczniami z ciekawego momentu akcji zachęcającą do przeczytania książki,
- wypisz nowe słowa, które poznałeś w tej książce,
- zrób z koleżankami i kolegami podobny projekt, jak bohaterowie książki,
- poszukaj dwie osoby, które też przeczytał książkę i zrób z nimi wywiad, co najbardziej im się podobało, a co najmniej,
- napisz swoją recenzję książki dla kolejnych czytelników itp.
Jak na otwarte nauczanie przystało, dziecko może wybrać interesujące je zadanie i wpisać do swojego planu tygodniowego lub miesięcznego.
Po przeczytaniu książki i wykonaniu zadań dziecko ocenia siebie: jak szybko przeczytało książkę, co ciekawego się z niej dowiedziało, a czego jeszcze chciałoby się dowiedzieć, ocenia swoje zadania i proponuje ewentualne poprawki, jakie by wniosło mając już doświadczenie jego wykonania oraz oczywiście pod względem innych kryteriów, które wydadzą się nauczycielowi dostosowane do zadania i tematyki.