KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

 ,,Krótka bajka o ziemniaku"

Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owocki również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy, rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne, i tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka, potocznie zwanego kartoflem.

Można także zaśpiewać "Płyną statki z bananami" z zamianą słowa banany na ziemniaki :)

Zabawa ruchowa "Dziki wykopują ziemniaki" wcześniej ukryte, o ile to możliwe, ww piasku lub w trawie. Wygrywa ta drużyna, która uzbiera najwięcej ziemniaków.

Slalom z ziemniakiem na drewnianej łyżce.

Trochę biologii i eksperymentu umożliwią

Wielowarstwowe puzzle ukazują kolejne stadia rozwoju ziemniaka. Z lewej strony ramki znajdują się fragmenty ilustracji kolejnych warstw układanki, co stanowi dla dzieci podpowiedź. Puzzle można układać w ramce lub obok niej, aby jeszcze wyraźniej widzieć kolejne stadia wzrostu. Wykorzystajmy te piękne ilustracje do rozmów dzieci o tym, co dzieje się z rośliną w okresie jej rozwoju.

  • Ekozegar z ziemniaka 460-3531

Seria prostych zestawów doświadczalnych pozwala wprowadzić młodszych uczniów w świat nauki i ciekawych wynalazków. Młodzi konstruktorzy z powodzeniem budują najprawdziwsze baterie zasilane ekologiczną energią, elektrownię wiatrową, działające roboty, kalkulatory czy zegary. Poprzez aktywne działanie, tworzenie i weryfikowanie hipotez zapoznają się z zagadnieniami związanymi z wytwarzaniem energii, ochroną środowiska czy przewodnictwem cieplny. Pozyskana wiedza pozwoli lepiej zrozumieć prawa rządzące naszą planetą i szybciej przyswoić wiedzę przyrodniczą.

0
Udostępniono