Edukacja ekologiczna w nowoczesnym wydaniu
W związku z projektem realizowanym przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej szkoły mogą ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie i wyposażenie nowoczesnych ekopracowni na terenie całej Polski. Edukacja ekologiczna skupiająca się przede wszystkim na ochronie środowiska ma również na celu promowanie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii, w tym także na sposobach ich wykorzystywania w codziennym życiu. Poniżej przedstawiamy pięć topowych zestawów stanowiących niezbędne wyposażenie każdej ekopracowni OZE, które pozwolą uczniom szkół ponadpodstawowych zdobyć praktyczne umiejętności i przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów. Proponowane przez nasz zespół produkty pochodzą od renomowanych producentów, szczycących się dbałością o środowisko i jednocześnie gwarantujących niezawodne działanie i wysoką jakość swoich wyrobów.
Wytwarzanie, przechowywanie i wykorzystywanie energii
Nauka za pośrednictwem serii eksperymentów umożliwi zdobycie wiedzy na temat sposobu generowania energii pochodzącej z naturalnych źródeł takich jak woda, wiatr i słońce. Zestaw Doświadczenia STREAM – zielona energia pozwala na zbudowanie aż dziewięciu różnych modeli, w bardzo prosty sposób pokazujących proces nie tylko produkowania, ale również gromadzenia i użytkowania energii. Obejmuje on 268 komponentów, które mogą być wykorzystywane do pracy w grupach od dwóch do czterech uczniów. Młodzież może wykonać 28 zróżnicowanych praktycznych doświadczeń, przy czym na wykonanie konkretnego zadania potrzeba jednej do dwóch godzin lekcyjnych. Solidne wykonanie komponentów pozwala wielokrotnie montować i demontować poszczególne modele i każdorazowo rozbudowywać je o kolejne elementy. Istnieje zatem możliwość optymalnego wykorzystania zestawu przez uczniów, którzy zamieniają się w projektantów i konstruktorów m.in. modułu słonecznego, silnika słonecznego, pojazdu napędzanego energią słoneczną czy ogniwa paliwowego.
Energia słoneczna
Co stanowi niewyczerpane źródło energii na naszej planecie? W jaki sposób można pozyskiwać prąd ze słońca? Czy promieniowanie słoneczne można przetworzyć na inne rodzaje energii? Zestaw klasowy STREAM – energia słoneczna gwarantuje uzyskanie odpowiedzi na powyższe, jak i szereg innych pytań, gwarantując gruntowne zapoznanie uczniów z zagadnieniami związanymi z odnawialnymi źródłami energii. Produkt umożliwia skonstruowanie trzech modeli demonstrujących sposób wytwarzania energii ze słońca i obejmuje 16 niezależnych zestawów pozwalających skutecznie zaangażować całą klasę liczącą ok. 30 uczniów w niezwykle ciekawy temat. Uczniowie konstruują pod okiem nauczyciela modele, wykorzystując w tym celu dołączone moduły solarne i silnik na energię elektryczną. Równolegle zdobywają również praktyczną wiedzę na temat tworzenia połączeń równoległych i szeregowych.
Źródła i przemiana energii
Eksploatacja naszej matki Ziemi oraz wyczerpujących się jej zasobów wywołała potrzebę poszukiwania alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. W związku z tym, że prąd jest niezbędny do zasilania otaczających nas urządzeń, konieczne jest poznanie i efektywne eksploatowanie innych rodzajów energii, które skutecznie pomogą zastąpić dotychczasowe konwencjonalne jej źródła takie jak węgiel, ropa czy gaz. Zestaw Moduł energia – źródła i przemiana pozwoli zapoznać uczniów z tematyką m.in. energii słonecznej, wiatrowej oraz energii wody. Umożliwi on zademonstrowanie zasady działania silników spalinowych, procesu tworzenia energii, a także wytwarzania jej z innych źródeł oraz jej magazynowanie. Dzięki zestawowi możliwe jest odkrywanie zasad przemiany energii oraz przeprowadzenie wielu ciekawych doświadczeń związanych z tworzeniem elektrowni wiatrowej, elektrowni wodnej i wielu innych.
Pompa ciepła
Pompa ciepła – stanowisko demonstracyjne idealnie sprawdzi się w pracowni przyrodniczej oraz pracowni poświęconej odnawialnym źródłom energii. Pozwoli uczniom zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z termodynamiką, zasadą działania sprężarkowej pompy ciepła typu powietrze-woda, umożliwi także poznanie budowy samej pompy ciepła i wykonanie pomiarów jej efektywności. Co istotne, pompa ciepła typu powietrze-woda działa w oparciu o wykorzystanie energii słonecznej pobieranej z powietrza atmosferycznego. Pozyskana w ten sposób energia zostaje przekształcona przez instalację w ciepło, które można użytkować na potrzeby związane z ogrzewaniem i podgrzewaniem wody. Uczniowie zdobędą wiedzę na temat podstaw termodynamiki oraz zjawisk fizycznych towarzyszących pracy pompy. Dokonają identyfikacji elementów składowych pompy ciepła, będą mierzyć skuteczność jej pracy, a także badać zależność pomiędzy efektywnością pracy pompy a temperaturą dolnego źródła ciepła.
Pojazd napędzany wodorem
Zgłębiając tematykę odnawialnych źródeł energii nie sposób nie wspomnieć o technologiach napędowych, wśród których rosnącą popularnością cieszą się technologie wodorowe. Szacuje się, że wodór ma szansę stać się jednym z elementów transformacji zeroemisyjnej na świecie. Wodór i ogniwa paliwowe zaliczane do obiecujących technologii energetycznych ostatnich lat stanowią przedmiot zainteresowań oraz licznych badań i eksperymentów przeprowadzanych w branży motoryzacyjnej. Jedno jest pewne - konieczność eksplorowania alternatywnych źródeł energii wynika bezpośrednio z potrzeby zastąpienia obecnie stosowanych paliw kopalnianych. Zestaw Doświadczenia STREAM – samochód z napędem wodorowym umożliwi bliższe poznanie technologii wodorowych oraz procesu wytwarzania wodoru. Jest to innowacyjny produkt będący laureatem prestiżowej niemieckiej nagrody „TOP 10 Toy 2021”. Samochód napędzany wodorem nie służy jedynie do majsterkowania i badania, ale naprawdę jeździ. Praktyczny model przedstawia zasadę działania ogniwa paliwowego i wytwarzania z jego pomocą wodoru, który zostaje wykorzystany jako napęd pojazdu. Dzięki niemu można również badać sposób pozyskiwania tlenu i wodoru z wody, co zapewnia generowanie energii i napęd bezemisyjny, pokazując przy okazji działanie elektrolizera odwracalnego ogniwa paliwowego. Model składa się ze 117 elementów.
Zapraszamy do kontaktu z doradcami educarium i życzymy owocnych zakupów, dzięki którym młodzież w ciekawy sposób będzie zdobywać praktyczną wiedzę w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.