KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Woda, pogoda i ekologiaCyrkulacja wody w przyrodzie to cykl, który nieustannie się powtarza:

Kondensacja    =>    Opad atmosferyczny    =>    Parowanie

Przechodzenie wody do stanu pary nazywa się parowaniem. Ciepło ze Słońca powoduje, że woda na Ziemi paruje. Parująca woda unosi się, ochładza się i zamienia się w maleńkie krople, które tworzą chmury. To naturalne zjawisko nazywa się kondensacją. Chmury przemieszczają się w atmosferze aż do osiągnięcia bardzo dużej wysokości i niskiej temperatury. Następnie te małe krople wody łączą się ze sobą, tworząc większe krople. Proces ten trwa aż krople wody stają się cięższe od powietrza i zaczną opadać na ziemię. Ten proces to opad atmosferyczny. Istnieją różne rodzaje opadów: np. śnieg, grad. Obieg wody jest ważny, ponieważ utrzymuje równowagę atmosferyczną. Woda wyparowuje, opuszczając ziemię i zbiorniki wodne, ale również skrapla się, wracając do nich. Cykl ten jest w ciągłym ruchu...

Poniżej kilka propozycji na badanie wody, pogody i ekologia

Poniższe ćwiczenia i więcej znajdziesz w naszym nietuzinkowym zestawie Pogoda - 30 eksperymentów nr kat. 410-2990zestaw Pogoda-30 eksperymentów 410-2990

 

ĆWICZENIE 1. Eksperyment z parowaniem

Materiały: 2 kawałki kredy, kałuża wody

 1. Znajdź obszar, gdzie zawsze po deszczu są kałuże.
 2. Po deszczowym dniu, znajdź kałużę. Używając kawałka kredy narysuj linię dookoła krawędzi kałuży i czekaj.
 3. Po czterech lub pięciu godzinach odwiedź to samo miejsce ponownie. Narysuj kolejną linię na krawędzi poprzedniej. Jeśli posiadasz inny kolor kredy użyj do teraz.
 4. Porównaj te dwa zaznaczenia. Jeśli zechcesz, możesz powtórz działanie rysując trzecią linię po pewnym czasie.
 5. Powtórz to ćwiczenie aż do pojawienia się innych warunków pogodowych: słoneczny dzień, pochmurny czy wietrzny dzień… Kiedy kałuża wysycha szybciej?

Wyjaśnienie: Kałuża staje się coraz mniejsza pod wpływem parowania. Ilość ciepła od Słońca determinuje szybkość parowania. Jeśli jest gorąco to kałuże wysychają bardzo szybko. Z drugiej strony jeśli jest wilgotno i zimno to kałuże wysychają o wiele dłużej.

 

Suszenie prania także może być ekseprymentemĆWICZENIE 2. Dzień wieszania prania

Materiały: kilka ściereczek kuchennych.

 1. Zmocz ściereczki.
 2. Powieś je na zewnątrz tak, jakbyś wywieszał pranie na lince do wyschnięcia.
 3. Sprawdź, jak wilgotne są ściereczki po kilku następnych godzinach. Sprawdź ponownie następnego dnia.

Wyjaśnienie: Ściereczka staje się coraz bardziej sucha na skutek parowania wody. Jak już dowiedzieliśmy się, pogoda wpływa na szybkość wysychania. Jest to powód, dlaczego w słoneczny, upalny dzień, twój kawałek materiału wysycha bardzo szybko, w ciągu zaledwie kilku godzin. Ale jeśli jest zimno, to suszenie aż do całkowitego wyschnięcia może potrwać nawet dłużej niż jeden dzień .

 

Chmura w słoikuĆWICZENIE 3. (wymagany nadzór dorosłego) Stwórz chmurę

Materiały: szklana butelka z szeroką szyjką, mała świeczka, arkusz papieru

 1. Przygotuj tubkę zwijając papier i sklej ją dobrze taśmą klejącą.
 2. Poproś dorosłego o zapalenie świeczki.
 3. Weź butelkę do góry nogami. Trzymaj otwór butelki równo nad płomieniem świeczki około 10 sekund. Bądź przy tym bardzo ostrożny. Możesz użyć rękawic kuchennych.
 4. Dokładnie i ostrożnie umieść jeden z końców papierowej tubki w szyjce butelki, a drugim końcem trzymaj ją ustami. Dmuchnij mocno.
 5. Odstaw butelkę od ust. Obserwuj chmurę pojawiającą się w jej wnętrzu.

Wyjaśnienie: Chmury są bardzo ładne i puszyste, gdy je widzimy na niebie. Chmury są dużą ilością skroplonej wody w jednej masie. Te maleńkie krople wody powstają na wskutek parującej wody, lżejszej od powietrza, dzięki temu unoszą się na niebie.

 

Deszcz w słoikuĆWICZENIE 4. Spraw by padało! (wymagany nadzór osoby dorosłej)

Materiały: szklany słoik z metalową pokrywą, kostki lodu, sól, woda

 1. Poproś osobę dorosłą, by zrobiła pięć dziurek w pokrywce słoika.
 2. Ugotuj jedną szklankę wody i przelej ją do słoika.
 3. Umieść pokrywkę do góry dnem na środku słoika tak, by w całości go zakrywała.
 4. Umieść nieco kostek lodu na pokrywce słoika i posyp je solą.
 5. Teraz połóż kolejne piętro kostek lodu na poprzednie posypane solą. Poczekaj kilka minut i obserwuj jak skraplające się kostki lodu wpadają do wody na dnie słoika.

Wyjaśnienie: Para z ciepłej wody podnosi się, podobnie jak woda w sposób naturalny paruje pod wpływem ciepła słonecznego. Lód i sól tworzą obszar o bardzo niskiej temperaturze, zbliżonej do wysokich poziomów atmosfery, w której skrapla się para wodna, zamieniając się w krople wody. Te krople będą się wytrącać i opadać z pokrywki wtedy, gdy będą stawać się cięższe od powietrza. Oto co się dzieje, gdy pada deszcz.

0
Udostępniono