KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Kolaż to wbrew pozorom trudna metoda ekspresji. Najprościej ujmując, jest to połączenie różnych technik plastycznych w jednym wytworze. Dla najmłodszych dzieci są to przede wszystkim rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba, instalacja.

Proponujemy Państwu różne poziomy wprowadzania dzieci w kolaż.

Gromadzenie elementów ciekawych artystycznie do kolażu: dobieranie ze względu na kolor, ze względu na kształt, ze względu na symbolikę. Jest to etap na początku trudny dla dzieci, dlatego warto im w tym pomóc. Nasz zestaw "Kolaż kreatywny - elementy fotograficzne" (301-9040) pozwala ominąć częściowo ten etap, czyli wykluczyć gromadzenie gazet i ilustracji oraz wycinanie. Zestaw składa się z 584 elementów, z których każdy powtarza się cztery razy. Zdjęcia przedstawiają najróżniejsze przedmioty z otoczenia, od sztućców, przez meble, po elementy odzieży i wystroju wnętrz. Jest to bardzo praktyczne zwłaszcza na początku, zanim dzieci nauczą się dostrzegać elementy warte wykorzystania w kolażu, w takim elemencie otaczającego je świata, jak np. kolorowe czasopisma. Gdy nabiorą już nieco wprawy zestaw "Kolaż kreatywny - elementy fotograficzne" (301-9040) można uzupełniać o samodzielnie dobrane i wycięte elementy oraz tkaniny, kawałki opakowań, czy inne trójwymiarowe elementy.

Kolory i odcienie1. Dobór elementów ze względu na kolor można dzieciom ułatwić wprowadzając koło barw. MożnaKolaż - auto poliyjne najpierw dopasowywać elementy do 3 barw podstawowych, a potem do ich pochodnych. Końcowym ćwiczeniem może być próba ułożenia koła barw ze zgromadzonych elementów.

 

2. Dobór elementów ze względu na kształt można zacząć od najprostszych figur geometrycznych: koła, kwadratu, trójkąta, prostokąta. Poszukujemy wtedy elementów otoczenia odpowiadających danemu kształtowi np. najpierw w klasie, potem na zdjęciach, w gazetach lub w naszym zestawie "Kreatywny kolaż".

3. Symbole są dość trudnym dla dzieci tematem, ale jest kilka symboli zrozumiałych nawet dla najmłodszych. Litera jest symbolem dźwięku, głoski, godłoKolaż - leśniczy jest narodowym symbolem, tak samo jak flaga państwa i jego barwy narodowe. Inne proste symbole to trąbka Poczty Polskiej, koperta, koła olimpijskie, czterolistna koniczyna, korona, obrączki, flaga Unii Europejskiej, znaki drogowe, strzałki, symbol Polski Walczącej. Tu mamy duże pole do działania. Możemy wypełniać symbole za pomocą mniejszych elementów np. literę "P" wyklejać przedmiotami zaczynającymi się na "p" lub przedmiotami, ich elementami w kolorze zaczynającym się na tę literę.

 

Natchnienie jest ulotnym efektem bogatego w różne obrazy umysłu. Warto dzieciom pokazać ciekawe kolaże znanych  artystów jak Roman Cieślewicz, Pablo Picasso czy Georges Braque.

 

Do zdjęć wykorzystano zestaw "Kolaż kreatywny - elementy fotograficzne" (301-9040) dostępny w ofercie educarium.

Skrzypce i fajka Georges Beaque 1913 r.Martwa natura z plecionym krzesłem Pablo Picasso 1912rOkładka książki

0
Udostępniono