KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Pisanki inaczej, czyli filc, karton i tasiemka
Ścieg łańcuszkowy

 

Choć patrząc za okno zupełnie nie czuć jeszcze wiosny, to jest kilka prostych sposobów, by wywołać ją z ukrycia. Zajęcia plastyczne otwierają przed dziećmi świat barw, choć za oknem jest całkiem biało. Powoli można zacząć kompletować zestaw do wykonania dekoracji wielkanocnych. Co zrobić, by nie wyglądały jak zeszłoroczne - proponujemy tak modny w tym sezonie filc. Wykonanie filcowego jajka przez każde dziecko w grupie, to wcale nie taki astronomiczny koszt. Daj się zainspirować!

 

Z jednego arkusz filcu można zrobić co najmniej 4 piękne jajka, czyli mamy już zajęcie dla 4 dzieci. Dobieramy do tego jakiś wiosenny kolor wstążeczki satynowej- około 1 metr tasiemki wystarczy do obszycia jednego jajka. Jeszcze tylko potrzebne będzie nieco waty, by nadać jajku trzeci wymiar- jednak nie za dużo, by brzeg nie pofałdował się jak w pierogu :)

I najważniejsze narzędzie, które w bardzo bezpieczny sposób umożliwi naszym dzieciom szycie: Bezpieczne igły plastikowe. Jest to proste i bezpieczne narzędzie, które pozwala, przy lekkim pokręceniu igłą, przepchnąć się przez strukturę filcu. Duże i długie oczko pozwala na przewlekanie nawet tasiemki o szerokości 1,5 cm. My proponujemy tasiemki 3,5 mm, które pięknie się układają przy wyszywaniu.

Filcowe jajkaWarto wykonać dla dzieci kilka wzorów kartonowych jajek, by mogły je odrysować na filcu białą kredką akwarelową (na ciemnych kolorach) lub ołówkiem (na jaśniejszych arkuszach filcu). Dla młodszych dzieci możemy już przygotować wycięte z filcu jajka. Na wyciętym filcowym jajku

warto też zaznaczyć dzieciom kropki w miejscach, gdzie mają wbijać tasiemkę, czyli w równych odstępach od 1cm do 5 mm od brzegu materiału.

Teraz można zacząć szycie: na końcu tasiemki dobrze przywiązać jakiś niewielki przedmiot, by tasiemka nie wypadała przez wielkie ucho igielne dzieciom o mniejszej sprawności manualnej. Dwa elementy filcowe zszywamy na okrętkę, układając tasiemkę tak, by się nie skręcała. Jeśli chcemy wykonać jeszcze jakieś aplikacje, robimy to przed zszyciem elementów. Można na każdym elemencie wyszyć niewielki wzór np. ściegiem łańcuszkowym (patrz zielony kwiat na zdjęciu). Kiedy otwór pomiędzy zszywanymi elementami filcowymi będzie już miał tylko kilka centymetrów, wypełniamy środek watą, by "pisanka" stała się piękną poduszeczką o grubości do około 2-3 cm. Po wypchaniu jajka zaszywamy je do końca i związujemy tasiemkę na supełek. Gotowe!

Jako ostatni krok można dodać uszko z tasiemki do zawieszenia jajka np. jako dekoracji na meblach lub młodej gałązce w wazonie.

Filcowe jajo to piękny prezent dla bliskiej osoby: może służyć jako szpilorek lub zawieszka do komórki lub piękna w swej prostocie dekoracja.

 

My, do stworzenia naszych dekoracji, wykorzystaliśmy:

- Filc dekoracyjny 20 x 30 cm - 54 arkusze - 18 kolorów (300-8007) oraz watę

- Igły bezpieczne plastikowe - krótkie - 32 sztuki (010-1955) lub metalowe (010-1960)

- Wstążka satynowa 3,5 mm - 30 m - zielona (301-1022), polecamy również inne kolory- sprawdź w naszym sklepie

0
Udostępniono