Czy flaga powieszona na budynku lub w pomieszczeniu coś jeszcze oznacza dla nas? Czym właściwie jest ten przedmiot? Otóż historia jest o wiele ciekawsza, niż się niejednemu z nas wydaje. Już w czasach prehistorycznych odnaleziono weksylia pierwszych ludzi. To niespotykane słowo oznacza jakiś symbol trójwymiarowy umieszczony na pręcie, początkowo drewnianym, później metalowym. Na przykład Rzymianie wykorzystywali w weksyliach dzika i orła.
Później zaczęto na tych prętach umieszczać także skóry, futra, pióra, które z czasem zamieniono na płótno. Szczególny rodzaj weksyliów, zwany proporcem, pojawił się w Europie Zachodniej już około VIII w. Proporce miały zamocowane na drzewcu prostokątne płaty materiału z powycinanymi ostrymi językami. W okresie średniowiecza, w XIII wieku znowu przekształciły się one w chorągwie. To był właśnie moment, kiedy flaga zaczęła przypominać to, co dziś pod tym pojęciem rozumiemy.
Drugi maja jest świętem flagi narodowej, dlatego polecamy Państwu lekkie zanurzenie się w odmęty morza historii, by przybliżyć i zaciekawić dzieci tym ważnym tematem. Udekoruj z dziećmi salę proporczykami w kolorach narodowych. Dodaj może do tego godło Polski i umieść je także na niektórych proporczykach. Warto tu pokazać dzieciom także poprzednie nasze flagi i godła oraz inne weksylia polskie. Polecamy godła do pokolorowania pasujące na proporczyki. POBIERZ
Produkt ten można z powodzeniem wykorzystać jako dekorację na inne okazje: urodziny, dekorację wiosenną lub by zainteresować dzieci heraldyką i np. tworzyć własne herby każdego dziecka. Pomysłów jest wiele. Życzymy wiele radości w odkrywaniu i tworzeniu weksyliów!
My w naszym projekcie wykorzystaliśmy produkt: