Jesień bywa piękna, złota i ciepła, ale bywa też słotna i pochmurna, szara i pełna kałuż. Co robić, kiedy pokazuje nam tą drugą twarz? Może by tak zajrzeć w głąb np. dyni lub jabłka? Jeśli by to jeszcze połączyć z ćwiczeniem małej motoryki to… oczywiście, że będziemy szyć. Czy człowiekowi XXI wieku potrzebna jest taka umiejętność? Jak pisał Leśmian:
„W szyciu nic nie ma oprócz szycia,
więc szyjmy póki starczy siły.
W życiu nic nie ma oprócz życia,
więc żyjmy aż po kres mogiły.”
Nasze zajęcia o dyni trzeba więc najpierw skroić na miarę.
W zależności od wieku i poziomu dziecka, można wyjść od:
- papierowej dyni lub jabłka, kolorowanych kredkami, sklejanej taśmą klejącą lub łączonej zszywaczem,
- papierowej dyni lub jabłka, kolorowanych kredkami, a łączonej muliną po wykonaniu perforacji na podkładce (np. 570-4001 Szydłem do nakłuwanek lub zestawem 570-4011 Kompletem do nakłuwanek z kartami) lub dziurkaczem.
- filcowego projektu dyni lub jabłka szytych nićmi lub muliną – pojemniczka na skarby lub słodkości,
- filcowego projektu dyni lub jabłka szytych nićmi lub muliną – dekoracji wypchanej watą, pachnącymi suszonymi nasionami czy liśćmi lub ścinkami tkanin.
My idziemy ścieżką D, ale każdą pozostałą możesz również przeprowadzić z pomocą tego samego szablonu połączonego z Twoją niepowtarzalnością :). Tak – nauczyciel pomaga najbardziej dzieciom gdy robi także coś dla siebie i łączy pracę także ze swoimi zainteresowaniami: scrapbooking, muzyka, sport, witraż, drama i elementy teatru, poezja, baśń, pasja motoryzacyjna… Jak mawiała do swoich dzieci już srebrzystowłosa królowa Kopciuszek- „Dynia może zamienić się we wszystko!” W naszym wypadku nawet w jabłko, czy zośkę. Więc zacieramy ręce i przygotowujemy materiały:
- wzór do wycięcia elementów – pobierz TU
- filc dekoracyjny w rolce np. 300-8123 lub 300-8122 – cała rolka pozwala na wykonanie około 40 dyń!
* Jeśli pójdziemy ścieżką różnorodnego wyboru uczniów, można wykorzystać także zestaw 54 arkuszy w osiemnastu pięknych odcieniach 300-8007. Jeden arkusz wystarczy na jedną pracę, a do tego można się wymieniać kolorami ścinków i przyszyć piękne dodatki do swojego projektu! Indywidualizacja może objawić się także tu :)
** W pozostałych ścieżkach można wybrać kolorowe papiery 300-2655, 300-1604 lub folię piankową w arkuszach 300-3920, 300-3910
- nici, mulinę 300-6510, 300-6513, kordonek 300-6530 lub nawet rafię 300-5405,
- igły bezpieczne 010-1950, 010-1955, czy 010-1960 lub tradycyjne,
- suszone owoce i pestki (rodzynki, żurawinę, pestki dyni prażone, nasiona słonecznika, orzechy włoskie i laskowe itp.)
- jeśli będziemy naszą dynię lub jabłko zaszywać całkowicie, można wsypać do środka groch, pestki wiśni oczyszczone i osuszone, ryż lub grubą kaszę
- kawałek zielonego drucika np. 300-6903, który stanie się wspaniałym wąsem jesiennej dyni.
Przenieś elementy wzoru na grubą tekturę, która będzie wzorem do ponownego wykorzystania w innych projektach.
Odrysuj wzór miękkim ołówkiem (lub pisakiem w podobnym kolorze, by nie było mocno widać śladów po wycięciu) na wybranym kolorze filcu. W razie potrzeby przypnij szpilkami lub podklej taśmą klejącą, by wzór się nie ruszał podczas odrysowywania. Do wycięcia dodatków w postaci listka i patyczka można wykorzystać ścinki innych kolorów lub nawet innego materiału.
Wytnij dobrymi nożyczkami. Dalej podążaj za instrukcją na zdjęciach: złóż płasko ze sobą 2 „płatki” dyni i zszyj na okrętkę. Tak samo zszyj wszystkie pozostałe „płatki” dyni ze sobą.
Teraz moment nadający kształt naszej dyni, jabłku, pomarańczy, czy zośce. Jeśli chcemy mieć dynie, wywracamy nasze dzieło na prawą stronę, jak skarpetkę po praniu :). Różnica jest tylko taka, że staramy się dotykać tylko tam, gdzie nie ma szwów, gdyż to właśnie one stworzą „fałdki” naszej dyni. Każda dynia może też mieć niepowtarzalny kształt, czyli dokładnie tak, jak jest w przyrodzie – nie ma 2 takich samych dyń!
Jeśli chcemy otrzymać jabłuszko, pomarańczę czy zośkę, możemy wypchnąć bardziej szwy i wypełnić naszą „dyniową poszewkę” dowolnym materiałem, watą, ścinkami, trocinami, czy nasionami.
My naszą dynię wypełniliśmy prażonymi pestkami dyni i postawimy w kąciku przyrodniczym wraz z krótkim opisem tej ciekawej rośliny, jej wartości odżywczych, smakowych i estetycznych :)
Teraz jeszcze tylko zamkniemy dynię okrągłym wieczkiem. Najpierw jeszcze natniemy filcowe krążki na środku na krzyż, zwiniemy z prostokąta łodygę, na której dynia dojrzewała i wciśniemy ja w nasze wieczko. Voila! Dynia gotowa! Można jeszcze zaszyć to, co nie chcemy, żeby się wysypało z naszej dyni. Wystarczy przyłożyć wieczko i przyszyć je na okrętkę nitką w kolorze filcu.
A jak Ty wykorzystasz nasz wzór?