Czy kształty widzimy okiem?
A może mózgiem?
Czy widzieć znaczy rozpoznawać?
Czy pamięć jest potrzebna by zauważać?
Czy trzylatek rozpozna sześciokąt?
Te wszystkie pytania uzyskują odpowiedź, gdy ruszymy w świat z Księgą Badacza Kształtów. Jak wykonać ją z dziećmi? Pobierz nasz wzór TUTAJ i postępuj według poniższych wskazówek zdjęciowych i opisów.
Nasza Księga Badacza Kształtów to intuicyjne poznawanie kształtów, które przydadzą się nie tylko na matematyce, ale zwyczajnie w życiu. Każda n nich ma zupełnie inne właściwości – gdy pojawi się w bryle powoduje, że ta się kula, a ta nie, na tej można coś postawić, a na tamtej jest ostry czubek.
Czy układając domki z tradycyjnych drewnianych klocków potrzebowaliśmy znać ich nazwy matematyczne? Któż się przejmował, że daszek okrągłej wieżyczki to stożek, a cegiełka jest prostopadłościanem? …nikt. Większości kształtów możemy nadać nazwy zaczerpnięte z pojęć znanych dziecku: daszek, cegiełka, rolka, okrągła kolumna, piłka, pół piłki, albo zwyczajnie szukać TEGO kształtu ;), pokazując kartę koła.
Gdy dziecko już dobrze mówi i zainteresuje się literami, można mu podać nazwy poszczególnych figur, a następnie przeczytać je z kart i powtarzać przy każdej znalezionej figurze.
Kiedy dziecko będzie jeszcze trochę starsze, można już tylko opowiedzieć, że jeśli jedna figur mieści się wierzchołkami w drugą, to jest ona w nią wpisana, bo przecież dziecko już ma ukształtowane w umyśle pojęcie figury wpisanej – nie było tylko do tej pory nazwane.
- Wybierz 3 kartki A4 (mogą być różnych kolorów) i wydrukuj na nich jednostronnie nasz wzór Księgi Badacza Kształtów. By wykorzystać jak najbardziej powierzchnię kartki, nie zmniejszaj wydruku do wielkości strony, lecz drukuj rzeczywisty rozmiar (100%).
- Rozetnij kartki Księgi na pół wzdłuż przerywanych linii.
- Złóż każdą stronę delikatnie na środku zaznaczonym rysunkiem nożyczek.
- Złożone miejsce łatwo naciąć.
- Od powstałego nacięcia zacznij wycinanie każdej figury kolistymi ruchami.
- Aby wyciąć pięknie kąty, zaczynaj zaokrąglonym cięciem i kończ na wierzchołku.
- Teraz dotnij wierzchołki wygodnie od drugiej strony – masz już dużo wolnego miejsca w środku.
- Złóż lekko na środku kolejną stronę.
- Wycinaj pozostałe strony tak samo jak pierwszą.
- Zacznij dopasowywanie stron – każda drukarka może troszkę przekrzywić wydruk podczas pobierania papieru, ale jest na to sposób. Weź kartę z trójkątem i dopasuj kartę kwadratem tak, by ich podstawy leżały na sobie. W zależności od możliwości manualnych dziecka, można spiąć kartki za każdym razem spinaczami, by już się nie przesunęły
- Dołóż kartę prostokąta, by dotykała równo prawego i lewego boku kwadratu.
- Kartę sześciokąta dopasuj, by stykała się z krótszymi bokami prostokąta.
- Karta ośmiokąta powinna dotykać każdego wierzchołka sześciokąta.
- Kartę koła dołóż tak, by dotykała wszystkich wierzchołków ośmiokąta.
- Umocuj kartki w takim układzie np. spinaczami.
- Zszyj karty z lewej strony.
- Dotnij nierówne brzegi książeczki i …
- Księga Badacza Kształtów gotowa!!!