KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Kartka świąteczna-wielkanocne paluszkowe pacynki-zajączkiJak w ciekawy i praktyczny sposób zmotywować małe dłonie do dość żmudnych ćwiczeń? Wystarczy dobry powód np. kartka z życzeniami świątecznymi własnego wyrobu dla bardzo ważnej, kochanej osoby. Jeśli dołożymy do tego jeszcze mini teatrzyk pacynek paluszkowych, to właśnie synkretycznie łącząc sztuki, mamy kartkę teatrzykową! Jak ją wykonać? Sprawdź i zdziw się, jakie to łatwe.

 

Co jest potrzebne?

Wielkanoc to wdzięczny czas odnowienia, "zmartwychwstania", ożywienia. Po zimie cała przyroda budzi się do działania. Pojawiają się pierwsze zielone listki, budzą się zaspane owady, pojawiają się młode zwierzęta. W mieście trudno to czasem zauważyć, ale jest na to rada: samo spojrzenie przez "okulary wiedzy" pozwala zobaczyć o wiele więcej. Niektórzy nazywają to obserwacją ukierunkowaną. Dlatego też dziecko zauważy pierwiosnki i zające, gdy będzie znało ich kształty, kolory i miejsca najczęstszego występowania. Po wykonaniu tego zadania możemy przystąpić pełną parą do wykonania kartki z życzeniami dla kogoś ważnego w życiu dziecka, podsumowując zdobytą wiedzę.

 

Jakie materiały będą potrzebne do wykonania kartki?Gotowa kartka teatrzykowa

Jak wykonać kartkę teatrzykową?

  1. Wybierz ładny arkusz A4 brystolu lub kartonu i złóż go na pół.
  2. Zaplanuj dekorację swojej kartki, czyli scenerię dla zajączków (np. gospodarstwo, łąka, las). Ja wybrałam łąkę z przebiśniegami. Instrukcję wykonania przebiśniegów znajdziesz w filmie poniżej.
  3. Po wykonaniu "sceny" zabieramy się za zajączki. Najpierw pobierz nasz wzór do wydrukowania. Wybierz najgrubszy papier jaki przyjmie Twoja drukarka i wydrukuj wzór bez zmniejszania go (opcja bez dostosowywania PDF do wielkości kartki). Jeśli możesz wydrukować tylko na cienkim papierze, przyklej wzór na grubszą kartkę, by łatwiej się go wycinało i by starczył na wiele kolejnych kartek :)
  4. Odrysuj wycięty wzór na filcu (miękkim ołówkiem lub kredką akwarelową) 3 razy i wytnij ostrymi nożyczkami.
  5. By odrysować oczy i nos zająca przyłóż wykrój lekko odsunięty od krawędzi wzoru , tak by widać było oko i nos. Następnie przenieś oko i nos na swój wykrój za pomocą cienkopisu.
  6. Teraz można już zacząć szycie. Składamy wykrój pacynki na pół, wg. pionowej osi symetrii. Na wzorze zaznaczone są 2 punkty A i B, które należy połączyć szwem. Zaczynamy od punktu B szyjąc ściegiem na okrętkę lub dzierganym i kończymy w punkcie A, gdy pozostaje na główce zająca małą dziurka. Składamy ją płasko i przyszywamy punkt A do punktu między uszami i pacynka jest już prawie gotowa.
  7. Resztkami filcu pozostałymi po wycięciu naszych wykrojów wypychamy pyszczek każdej pacynki, by wyglądał bardziej realistycznie oraz by nieco rozpłaszczyć nasz szew.
  8. Poprawiamy mocniej pisakiem i wyrównujemy oczy i nosek, dodając do niego pionową kreskę w dół. Warto wtedy obejrzeć na zdjęciach pyszczek zająca, by uzmysłowić dziecku, co właściwie robimy.
  9. Ostatni etap to złożenie na pół końcówek uszu każdej pacynki i sklejenie tych zagięć klejem, najlepiej takim, który po zaschnięciu jest niewidoczny.
  10. Ostatnie zadanie to dekoracja zewnętrzna kartki oraz wypisanie na niej życzeń.
  11. Teraz już tylko trenujemy włożenie paluszków w norki, odzianie ich pacynkami i przygotowanie mini przedstawienia Wielkanocnego z życzeniami.

Jeśli spodobał Ci się ten pomysł, koniecznie daj nam o tym znać w komentarzu ;)

 

Szczegółową instrukcję wykonania kartki znajdziesz w filmie poniżej

0
Udostępniono