KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Szopka

Dziecinnie prosta szopka, która tworzy centrum atmosfery świąt Bożego Narodzenia. Możesz wykonać ją w domu, w przedszkolu, w szkole – szybko, estetycznie i do tego niewielkim kosztem. Skorzystaj z naszych wzorów do wycięcia! Jeden projekt, który daje wiele możliwości własnego zaaranżowania i wyboru różnych materiałów.

 

Żeby ją wykonać wystarczy trochę kolorowego papieru i wyobraźni! My do jej wykonania wykorzystaliśmy:

300-4811 Komplet papierów – 26 arkuszy folklor 25,90 PLN
300-5822 Kulki styropianowe 25 mm 50 szt. 11 PLN
310-5180 Wiór brzozowy dekoracyjny 27,90 PLN
301-5025 Cekiny – złote gwiazdki 20 g 5,90 PLN
300-5409 Rafia naturalna – nie barwiona 3,50 PLN
300-8063 Sizal prasowany –  5 kolorów pastelowych z brokatem 13,50 PLN
000-5321 Talarki drewniane z korą 13 PLN
300-2130 Krepina w rolkach 50 mm  - 10 kolorów 17,90 PLN
305-7060 Klej w sztyfcie 2,90 PLN
305-705 Klej introligatorski 60 g 3,90 PLN
305-7325 Mały pistolet do kleju 8 mm 33 PLN

Można także wykonać ją w całości z papieru. A więc do dzieła!

Postacie:

Święty Józefpobierz wzór PDF

Pracę nad papierowymi figurkami możemy zacząć od główek. Wykonujemy je ze styropianu, który trzeba pomalować, aby nie były zbyt blade. Gdy wykonamy je na początku, pod koniec pracy z pewnością będą już suche i będzie można je przyklejać. Kulkę trudno jest pomalować, zwłaszcza małemu dziecku, dlatego nabijamy ją na drucik lub wykałaczkę i zaczynamy. Kryjemy całą powierzchnię kulki farbą w kolorze skóry, jedną warstwą i szybkimi ruchami pędzla, ponieważ powierzchnia styropianu jest dość śliska. Nie nakładaj drugiej warstwy farby - delikatny koloryt już nie będzie straszył śnieżną bielą oblicza Jezusa, Maryi i Józefa. Trzy główki pozostaw do wyschnięcia na drucikach np. w kubeczku lub innym wysokim pojemniku.

Wydrukuj załączony tu wzór bez skalowania do wielkości kartki (bez pomniejszania, powiększania, czy dopasowywania grafiki do wielkości kartki/pola wydruku Twojej drukarki) - da to maksymalne wykorzystanie arkusza A4! Pozbądź się marginesu, którego nie zadrukowała Twoja drukarka przedłużając każdą krańcową linię ko samego brzegu kartki. Odrysuj i wytnij wzór np. na kartonie lub brystolu (wtedy wiele razy będzie można odrysować go na kolorowym lub wzorzystym papierze).  Pamiętaj, że ręce należy wyciąć z drugiego arkusza. Wybierz kartkę A4 w kolorze odpowiadającym deseniem i kolorem męskim szatom, jakie noszono w czasach Jezusa, czyli np. szarym, brązowym, granatowym, ciemno zielonym, bordowym, w deseń pasiasty (300-4811 Komplet papierów – 26 arkuszy folklor) lub skóry (zobacz nasz Papier fakturowy - skóra 300-4503 ), albo z jednolitej kolorystycznie kartki i tylko dodaj Józefowi pasiasty szal (prostokąt papieru doklej jakby zakładając go na jedno ramię, plecy i klatkę piersiową). Odrysuj na niej ołówkiem wzór i wytnij według ciągłych linii. Uważaj by nie przeciąć zgięć, które zaznaczone są linią przerywaną - zwłaszcza tej, która oddziela okrycie głowy Józefa od reszty jego postaci. Wytnij też z osobnego arkusza (może być inny kolor lub deseń) rękawy szaty Józefa. Z resztek po innych pracach plastycznych wytnij też 2 dłonie dla każdej postaci - takie ala rękawiczki jednopalczaste, najlepiej z papieru w kolorze skóry ludzkiej.

Teraz możemy zacząć sklejanie. Na prawy dolny narożnik szaty nakładamy klej. Dolną część wzoru chwytamy za boki i zawijamy do środka, najpierw lewy, potem na nim kładziemy prawy. Zwijamy je razem tak mocno, aż dolna zaokrąglona krawędź zrówna się z krawędzią drugiej i powstanie na dole ładny łuk. Dociskamy model delikatnie od środka i od góry, by klej dobrze związał. Jeśli nasz Józef ma szal, to naklejamy go z jednego boku właśnie teraz. Przyklejamy naszą pomalowaną główkę w zaznaczonym miejscu, oczywiście po zdjęciu jej z drucika. Zaginamy chustę na głowie Józefa do przodu, smarujemy klejem jej dolne krańce i przytwierdzamy do dołu szaty. Jako ostatnie rękawy łączymy klejem z dłońmi i przyklejamy od tyłu postaci w dowolnym układzie: uniesione do góry lub lekko opuszczone. Możemy też dodać Józefowi laskę podróżną. By ją wykonać wystarczy owinąć wykałaczkę szaszłykową lub kawałek drucika brązową krepiną w pasach (300-2130 Krepina w rolkach 50 mm  - 10 kolorów). Jeśli dodajemy laskę, warto najpierw przykleić ją do dłoni, a potem dopiero do całej postaci, oczywiście sprawdzając, czy nie będzie wystawała z głowy lub z kolana postaci (przykładamy do postaci by ustalić wysokość i kąt, pod jakim ręka ma chwytać laskę). Wycinamy jeszcze aureolę - koło o średnicy około 4 cm z pazłotka po czekoladzie lub innego złocistego opakowania , które znajdziemy. Przyklejamy ją z tyłu głowy Józefa i... Józef Gotowy!

Mały Jezus

By wykonać małego Jezusa najpierw zagnieć resztki papierów od wycinania i może jedną całą kartkę A4 - w zależności od tego jak gruby masz papier, dodaj odpowiednia ilość, by powstał wrzecionowaty kształt o długości około 7-8 cm długości i 4-5 cm średnicy. Wklej w jeden koniec pomalowaną główkę lub wbij ją razem z wykałaczka lub drucikiem w cały korpus. Można już zacząć owijać Jezusa w pieluszki z pasków krepy - jej kolor dopasuj do kolorów szat Maryi, by wszystko pięknie się komponowało. Zacznij owijanie od przyklejenia końca krepinowej wstążki do korpusu i owijaj jakby od nóżek, w poprzek. Kiedy dojdziesz do twarzy Jezusa, cofnij się z owijaniem na dół i od samych nóżek owiń wzdłuż całego Jezuska. Dognieć delikatnie, całą dłonią krepę do korpusu i zawiń w sznurek końcówkę krepinowej wstążki. Owiń tym sznureczkiem 2-3 razy Jezusa w poprzek i przyklej pod spodem. Jezus już owinięty w pieluszki. Wystarczy wyciąć mu aureolę ze złotego papieru i dokleić z tyłu głowy. Gotowe!

Maryja - pobierz wzór PDF

Wzór do odrysowywania wykonujemy tak samo, jak wzór Józefa. Także wykonujemy osobne wzory rękawów. Dobieramy papier w odcieniu niebieskim i wycinamy wzór. Jeśli mamy papier z deseniem z jednej strony, odrysowujemy go po gładkiej stronie i z tej także wycinamy. Sklejanie jednak zaczynamy od położenia wzoru deseniem do góry. Licząc od góry, chwytamy drugie skrzydełka i nakładamy na siebie tak, by na wierzchu było widać stronę bez deseniu, oraz by ostry narożnik założyć dokładnie jeden na drugi i sklejamy. Właśnie powstał nam tułów Maryi.

Następnie zaginamy jej welon do przodu oraz talię także do przodu. Kolan nie zaginamy, by ładnie, miękko i naturalnie się układały. Teraz trzecią od góry parę skrzydełek z naszego wzoru zawijamy (bez zaginania) pod czwarte - dolne skrzydełka wzoru. Skośna linia trzeciego skrzydełka musi zrównać się z dolna krawędzią wzoru - wtedy możemy sklejać. W ten sposób powstały nam kolana Maryi. Do kolan możemy teraz już przykleić tułów w miejscu wskazanym na wzorze (pamiętaj, że na tych kolanach musi się jeszcze zmieścić mały Jezus - nie przyklej tułowia na samym krańcu kolan). Przyklej dłonie do rękawów, połóż Jezusa na kolanach Maryi i dopasuj ręce Maryi do trzymania Jezusa. Tu można poprosić o pomoc kolegę lub nauczyciela - niech zarysuje z tyłu ołówkiem krawędź prawej i lewej ręki, które pozwolą przykleić je w odpowiednim układzie po odłożeniu Jezusa. Kiedy już rękawy Maryi są przyklejone, przyklejamy Jezusa na jej kolanach. Jej welon już sam się układa, wiec pozostaje przykleić go do tułowia i dołu jej sukni. Jeszcze tylko aureola - taka sama jak Józefa, i Maryja gotowa!

Żłóbek

Żłób to miejsce, gdzie daje się jest bydłu, wiec powinien mieć jakieś zagłębienie, w którym umieścimy siano zrobione z naturalnej rafii. Żłóbek możemy wykonać z papieru w kolorze brązowym lub z wióra brzozowego (310-5180 Wiór brzozowy dekoracyjny). Tniemy go na 5 pasów dłuższych i 6 krótszych, które przeplatamy ściśle i sklejamy na krańcach. Zaginamy lekko naszą plecionkę i przyklejamy 2 nóżki z naturalnie zwijającego się wióra. Żłóbek pełen już smakowitego siana!

Choinka

Sosny nie są co prawda typowym elementem krajobrazu Izraela, ale jest to nasz kulturowy dodatek do szopki bożonarodzeniowej. Można ją wykonać bardzo prosto. My zrobiliśmy ją z prasowanego sizalu (300-8063 Sizal prasowany –  5 kolorów pastelowych z brokatem). Na zielonym arkuszu zaznacz: z jednego narożnika cześć koła o promieniu 24 cm, a z przeciwległego część koła o promieniu 16 cm. To optymalne wykorzystanie takiego arkusza. Powstałe części koła zawijamy dość ściśle w stożki i zszywamy lub sklejamy. Mniejszy stożek nakładamy na większy i już pachnie sosną w nasze szopce!

Szopka

Wykonujemy ją już dość prosto, zaginając daszek z jednego arkusza sizalu prasowanego w kolorze słomy. Daszek mocujemy na dwóch słupkach sklejonych z dobranych wielkością drewnianych talarków z korą (000-5321 Talarki drewniane z korą), które sklejamy klejem. Cała Święta Rodzina może natomiast stać na żółtym sizalu dociętym w dowolny, lekko zaokrąglony wzór.

Ustawiany wszystkie postacie razem w szopce i czekamy na pierwszą gwiazdę!

0
Udostępniono