KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Dzień SpódnicyPrehistoryczne były z futra i skór, starożytne z traw, liści, a potem z tkanin. W niektórych częściach świata nosili je wszyscy, w średniowiecznej Europie nosili je mężczyźni (jako element pod spodniami, do którego mocowało się pończochy) lecz głównie przypisane były kobietom. W XX wieku przeszły kilka rewolucji: przestały być jedynym możliwym strojem kobiety, gdyż zaczęłyśmy nosić także spodnie, pojawił się trzeci rozmiar obok midi i maksi: powstał tym sposobem mini. Nadal dodaje bardzo kobiecości i jest przez kobiety zmonopolizowana. No może poza kilkoma przypadkami szkockiego kiltu, fidżyjskiego sulu, czy bałkańskiej fustanelli. Co robić z nią w szkole? Można wykonać je jako projekty plastyczne z wzorzystych papierów, kolorować, szyć, wyklejać, odróżniać od innych części garderoby, nazywać w obcych językach, projektować lub obserwować ich zmiany w historii człowieka. Zobacz, co przygotowaliśmy o niej dla Ciebie.

300-4831 Papier tematyczny - ubraniaZabawy dla przedszkolaków

 1. Nazywamy części garderoby po polsku, a na hasło spódnica trzeba złapać się za nos i lewe ucho. Kto złapie się ostatni, odpada z gry. Odmiany: zmieniać nazwę ubrania, na którą trzeba zareagować oraz zmieniać część ciała, za która trzeba się złapać w odpowiednim momencie.
 2. Wyklejamy części garderoby ściankami materiału lub wzorzystych papierów.
 3. 200-9044 Piłka obrazkowa - ubraniaZłap tego, kto ma na sobie ... zabawa z piłką obrazkową. Grupa w rozsypce podaje do siebie piłkę obrazkową. Ten, kto złapał ją musi dogonić i dotknąć osobę, która ma część garderoby, którą wskazuje na piłce jego prawy kciuk. Osoba złapana rzuca piłką i kolejne dziecko goni kogoś, kto ma na sobie ubranie wskazane na piłce pod lewym kciukiem.
 4. Ubieramy się odpowiednio do pogody np. na wycinanych postaciach lub lalkach, misiach.
 5. Rysujemy desenie materiału na kolorowankach odzieżowych.

250-5996 Bingo angielskie - ubrania 410-2020 Dobieramy ubrania

935-0104 Dekoracja duża - ubieramy misie na każdą pogodę

808-8014 Kiddo pytki - ubraniaZabawy dla szkoły podstawowej

 1. Nazywamy części garderoby po angielsku, skacząc po ich rysunkach na miękkich dywanikach edukacyjnych np. Kiddo.
 2. 990-4063 Dźwiękowa kostkaDźwiękowa kostka - niewielka grupa dzieci rzuca kostką, do której powkładane są obrazki sześciu części garderoby oraz nagrana ich wymowa w języku polskim i angielskim. Warto zmieniać obrazki i nagrania co tydzień np. pasujące do kostki ilustracje przedmiotów z książek z serii Vocabular. Po wyrzuceniu obrazka dziecko nazywa daną część garderoby z obrazka po angielsku i sprawdza poprawność wymowy porównując z nagraniem.
 3. 200-3603 Porozmawiajmy o ubraniachIf you're wearing a sunny skirt - change your seat - zabawa w kole krzeseł, gdzie na hasło nazwy i koloru (kolor dodaj do nazwy dla większej grupy uczestników) osoby mające dany element na sobie zamieniają się miejscami. Ten, dla kogo nie starczy krzesła zadaje kolejne zadanie lub, w innej opcji, odpada z gry.
 4. Co mam na myśli? Grupa zgaduje, jaką część garderoby ma na myśli prowadząca osoba (uczeń, nauczyciel). Dla dzieci młodszych niech będzie to ubranie, które ktoś z uczniów ma dziś na sobie. Dla starszych ubranie to może dotyczyć fotografii lub abstrakcyjnego ubrania, które przyszło prowadzącemu na myśl (powinien jego nazwę i kilka cech powiedzieć na ucho nauczycielowi lub zapisać na kartce, by sprawdzić, czy sam zna poprawną odpowiedź). Warunek: pytania muszą być zamknięte (odpowiedzi tak lub nie). Kto zada poprawne pytanie i uzyska odpowiedź TAK, zdobywa punkt. Następnym prowadzącym jest osoba, która odgadła, co prowadzący miał na myśli.
 5. What's on my mind? Gra toczy się na takich samych zasadach jak Co mam na myśli z taką różnicą, że pytania i odpowiedzi są w języku angielskim.

Zadania dla gimnazjum200-0045 Vocabular książka + obrazki - ubrania i akcesoria odzieżowe

 1. Co oznacza przysłowie "Kiepskiej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy"?
 2. Jakie rodzaje spódnic potrafisz wymienić i opisać?
 3. Czego symbolem była spódnica mini?
 4. Wykonaj oś czasu i przedstaw na niej różne rodzaje spódnic pojawiające się w Europie.
 5. Napisz pamiętnik spódnicy. Wykorzystaj słowa: stelaż, krynolina, tiurniura, pantalony, halka, gorset.
 6. Zaprojektuj współczesną spódnicę dla siebie lub dla koleżanki dodając element stylu którejś z poprzednich epok mody. Nadaj jej nazwę.
0
Udostępniono