KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

Tęsknota za bałwankiem, czyli wytnij i wyłońJaki jest bałwan, każdy widzi... no może nie każdy, bo są tacy, co śniegu nie znają. My w Polsce znamy śnieg na szczęście i prawie każdy robił zeń bałwana. Co zrobić, gdy śniegu jeszcze nie ma, a wszyscy bardzo chcą, by już spadł? Można go „wyłonić” z kartki niebieskiej jak niebo. Naszą różdżką będą dziś nożyczki.

Zabawa jest bardzo prosta i w sam raz dla starszych przedszkolaków, które szukają już większych wyzwań w wycinaniu. Wycinanie ramek różnych kształtów to odwrotność odcinania kawałków od głównego motywu. Wymaga większej precyzji, wyobraźni przestrzennej i nieco innego operowania nożyczkami. Dla starszych może zawierać wiele drobnych szczegółów, które wycinamy np. Precyzyjnym nożykiem.  Zaczynamy!

 

Powstawanie bałwanka - etapyEtapy tworzenia naszego bałwanka

  1. Na niebieskiej kartce rysujemy delikatnie ołówkiem bałwanka ze szczegółami. Może składać się z jednego kształtu (obrys sylwety całego bałwanka) albo z kilku nie łączących się z sobą elementów, jak w szablonie malarskim (np. trzy osobne kule oraz osobny kapelusz).
  2. Nacinamy kartkę ostrym nożykiem i na podkładce. Nacinamy prostą linię wewnątrz obrysu bałwanka (lub każdego z jego elementów). Dla bardziej samodzielnych dzieci można zaproponować delikatne złożenie papieru na środku elementu, który chcemy wyciąć - wtedy łatwo jest naciąć otwór samymi nożyczkami. Można w ten sposób wycinać tylko większe otwory, gdyż inaczej zgniecenie wyjdzie poza wycinany element i obniży estetykę projektu.
  3. Bierzemy ramkę bałwanka w dłoń i szukamy ciekawych deseni, które mogą ją wypełnić. Który z nich najbardziej oddaje atmosferę zimową? Który tworzy bałwanka najbardziej podobnego do mnie? Który tworzy bałwanka najśmieszniejszego? By zatrzymać ciekawe i śmieszne pomysły można zrobić zdjęcia ramki z wybranym tłem. Przy zabawie w grupie można wymienić się pomysłami i oglądać pomysły innych.
  4. Wybieramy na koniec papier biały i podkładamy go pod naszą ramkę. Można oczywiście zastosować inne papiery np w desenie, które stworzą jak najbardziej zimowego bałwanka. Gotowe zestawienie można skleić w jeden projekt i wykonać z niego kartkę noworoczną lub karnawałowe zaproszenia.
  5. Oczekujemy na pogodę, która pozwoli zrealizować projekt ze śniegu :)
0
Udostępniono