KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

600-6303 Piramida do nakładania - kura i jajkoHomo ludens to nieodłączny rys naszej natury. Przejawia się on zwłaszcza w świętowaniu, do którego człowiek stwarza sobie często okazje. Święta Wielkiej Nocy obchodzone są przez chrześcijan bardzo uroczyście. Do niedzieli Zmartwychwstania roztacza się nastrój refleksyjny, natomiast już w Lany Poniedziałek świętowany jest już bardziej ludycznie, wspólnie, odwiedzamy się i spotykamy. Jakie zabawy wielkanocne można znaleźć w różnych kulturach, a zwłaszcza w Polskiej tradycji? Sprawdź, czy znasz je!

Turlanie jaj

Gra ta była rodzajem wyścigu. Ugotowane jajka turlało się z górki, a wygrywało to, które potoczyło się najdalej. Wygrywało oczywiście jajko o najmocniejszej skorupce, więc wygrywał ten, kto potrafił najlepiej cenić jajko w dłoni i okiem. Dziś gra ta jest już bardzo rzadko spotykana poza skansenami. Znamy za to lepiej jej kolejny etap, zwany biciem jaj.

 

Bicie jaj

Każdy wybiera sobie sam ugotowane jajko i dekoruje je według swojego pomysłu. Następnie w parach stukamy się jajkami. Ten, czyja skorupka pęknie, odpada. Następny "pojedynek" przeprowadza z kimś kto wygrał już też z kimś innym. Gra toczy się, aż wyłoni się jeden zwycięzca z niestłuczonym jajkiem.

 

Jajeczne wyścigi

Dzielimy się na dwie grupy o takiej samej ilości osób. Ścigamy się w rzędach: pierwsza osoba wkłada w usta łyżeczkę (lub dużą łyżkę dla młodszych), kładzie na niej nieugotowane jajko i biegnie określony dystans i wraca, przekazując jajko kolejnej osobie z jej grupy. Dla młodszych można jajko przekładać ręką, a dla starszych przekładać z łyżki na łyżkę bez pomocy rąk. Wygrywa drużyna, która ukończy bieg pierwsza

 

Poszukiwanie prezentów ze wskazówkami

Użyj zamykanych Kolorowych jajek z niespodzianką (znajdziesz je TU 313-3201) do ukrycia małych karteczek ze wskazówkami. Ponumeruj je i stwórz tak, by każda wskazówka prowadziła do kolejnej. Ostatnia pomoże znaleźć ukryty prezent.

 

Chodzenie z kogutkiem lub z gaikiem

Tak, jak w okresie Bożego Narodzenia popularne było grupowe kolędowanie, odwiedzanie sąsiadów ze śpiewem i w przebraniach, podobnie było na Wielkanoc. Chłopcy chodzili całą grupą do sąsiadów z kogutkiem, śpiewając. Dziewczęta stroiły zielony kawałek drzewka kolorowymi wstążkami i z piękną choreografią i tańcem dookoła niego, również odwiedzały sąsiadów.

0
Udostępniono