KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

751-8103 Niezwykłe kakuroPogromca sudoku, rozprzestrzeniający się równie szybko, jak jego „młodszy” brat. Ta gra logiczna opiera się tylko na 3 prostych zasadach. Jest doskonałym sposobem ćwiczenia pamięci, dodawania, rozbijania sum na składniki, przemienności dodawania oraz szachowego przewidywania kilku kroków do przodu. Jaka jest jego historia, zasady i urok – dowiesz się w naszym artykule.

Historia tej ciekawej gry zaczyna się aż i tylko 49 lat temu, gdy amerykańskie Dell Magazines zaczęły ją wydawać w różnych swoich czasopismach pod nazwą cross sum (przyp. tł. krzyżówka sumująca). Zaskoczyło mnie to, gdyż szacowna nazwa zasugerowała mnie, iż to jedna ze starych japońskich rozrywek, dorównująca wiekiem trytrakowi czy go. Do Japonii dotarła dopiero w 1980 r., gdzie zyskało nazwę kakro (od Kasan Kurosu, czyli krzyżówki liczbowej). Niemniej jej zasady są tak cudownie proste, a gra tak wciągająca i wcale niekoniecznie łatwa.

Trzy złote zasady Kakuro751-8103 Niezwykłe kakuro

I Wpisuj cyfry od 1 do 9 by utworzyły w danym bloku, który ma od 2 do 9 pól, wskazaną sumę (blok pionowy lub poziomy).

II Żadna cyfra nie może się powtórzyć w jednym bloku.

III Suma liczb w danym bloku musi równać się liczbie podanej nad nim (dla bloku pionowego) lub po jego lewej (dla bloku poziomego).

 

Sudoku a Kakuro

Czym różnią się od siebie te wciągające gry? Sudoku ma zawsze ten sam kształt, gdy kakuro może mieć kształt najróżniejsze - foremne i nieforemne, symetryczne i niesymetryczne, może być malutkie lub mieć kilkaset pól do rozwiązania. Zasady sudoku są bardzo proste do zapamiętania, natomiast kakuro ma ich więcej i trzeba je dynamicznie dostosowywać do ilości pól w poszczególnych blokach łamigłówki.

Strategie

Jednym z bardziej edukacyjnych elementów tej gry, w zestawieniu z sudoku, jest tworzenie własnych strategii gry. Już po kilku pierwszych wypełnionych blokach zauważymy, że dla np. sumy 4 w bloku o dwóch polach nie może być 2 i 2, a tylko i wyłącznie 1 i 3.

751-8103 Niezwykłe kakuro

Ważna jest także ich kolejność, ale ją dopasować trzeba do pozostałych bloków. To właśnie są UNIKALNE ZESTAWIENIA cyfr dające określoną sumę dla określonej ilości pól w bloku. Po ich odnalezieniu i zapamiętaniu można grać o wiele szybciej i pozwolić się wciągnąć grze :)

Uczniowie mogą sami tworzyć sobie tabele UNIKALNYCH ZESTAWIEŃ, co będzie doskonałym ćwiczeniem:

  • umiejętności dodawania,
  • przemienności dodawania,
  • przekraczania progu dziesiątkowego,
  • rozkładania sumy na składniki.

By zachęcić lub zadziwić ilością takich zestawień pokaż uczniom naszą pełną listę unikalnych zestawień. Może ona także być tabelą kontrolną dla uczniów. POBIERZ TABELĘ Tabela unikalnych zestawień cyfr dla Kakuro

0
Udostępniono