Dziecko poznając świat według metody Marii Montessori zaczyna od szerokiego spojrzenia. Najpierw kosmos, nasz Układ Słoneczny, planeta Ziemia, jej powierzchnia, a na niej przyroda ożywiona i nieożywiona. Kontynenty, państwa, a w nich ludzie. Przypomnę tylko, jest to poznawanie na poziomie przedszkola. Jest to dla mnie osobiście mocą tej pedagogiki – nie odbiera się dziecku jego tajemniczej i cały czas do końca niezgłębionej przez pedagogikę, natury poszukiwacza i odkrywcy. To nie pozwalanie dziecku na „samopas”, lecz podążanie za zapisanym w nim, niepowtarzalnym kierunkiem rozwoju. Niepowtarzalnym tak bardzo, jak linie papilarne. Niepowtarzalnym, a zarazem jednakowo dla każdego łaknącym wiedzy, absorbującym wiedzę o świecie i sobie samym.
Edukację przyrodniczą nazywa Montessori czasami kosmiczną w jej własnym ujęciu. O kolejnych etapach poznawania świata mogą Państwo czytać w innych naszych artykułach. Wróćmy jednak do Europy i Polski. Po zapoznaniu się z kosmosem, konstelacjami, gwiazdami, Układem Słonecznym i jego planetami, po przyjrzeniu się Ziemi, jako niepowtarzalnej planecie, ukazujemy dziecku znajdujące się na niej kontynenty. Te umownie, historycznie ale i geologicznie wyróżniające się części lądu dziecko ogląda na globusie, na mapie puzzlowej świata, a następnie na mapach puzzlowych poszczególnych kontynentów.
W ten właśnie sposób trafiliśmy do Europy. Jest ona uznawana przez geologiczną genezę raczej za część kontynenty zwanego Eurazją. Jednak historycznie i społecznie Europa wyróżniła się niesamowicie spośród kontynentu Eurazjatyckiego i w czasach kiedy żyła Montessori, nikt nawet nie śmiał myśleć o Europie inaczej, niż o osobnym kontynencie. Stąd też i podejście samej Montessori, która chciała dziecku przekazać podstawowe narzędzia kultury, by mogło ono swobodnie poruszać się w świecie, który go otacza.
Europa uchwycona w dłoni ma bardzo ciekawy kształt. Ma wiele półwyspów i odrysowywanie jej wcale nie jest takie proste. Trudno jej także nadać prosty kształt symboliczny, jaki nadaje się często Polsce (jakby pole poszerzonego godła z „nierówną” górą). Już dzieci przedszkolne mogą odrysowywać kontynent, uczyć się przepisywać jego nazwę, poznawać różne fakty jego dotyczące.
Kolejny etap to zagłębienie się w jeszcze bardziej szczegółowe elementy europy, czyli na przykład jej państwa. Jest to następna w kolejności pomoc edukacji kosmicznej wymyślona przez Montessori. Poza poznaniem podziału politycznego naszego kontynentu, mapa puzzlowa daje ogromną ilość możliwości rozwinięć. Poznawanie kolejnych krajów, ich kultury, tradycji, flory i fauny, historii i współczesnego wyglądu pozwala dziecku rzeczywiście przybliżyć się do wiedzy wieloma zmysłami.
Płytka ta nadaje się świetnie do indywidualnych ćwiczeń lub zagadek w parach. Pozwala na rozpoznawanie ważniejszych państw świata, a na odwrocie – Europy. Daje możliwość pisania niczym po tablicy, co ułatwiają kredki akwarelowe w kolorze białym.
Położenie kontynentu na podłodze daje również możliwość tworzenia przeróżnych zabaw ruchowych lub z figurkami zwierząt danych biomów.
Kolejny etap to poznawanie flag państw, które są ich ważnymi symbolami w świecie. Znajdziemy je na spotkaniach dyplomatycznych i ważnych świętach państwowych jako nieodłączny element.
To ciekawy sposób przedstawienia skrótowego – Świat – Europa – Polska.
W metodzie Montessori jednym z elementów jest także mycie lalki dziecka, które uczy troski i dbałości nie tylko o higienę, ale o drugiego człowieka w ogóle. Gdy łącząc z poznawaniem danego kontynentu damy dzieciom lalkę przedstawiającą dziecko rasy charakterystycznej dla tego kontynentu, jakże głębiej przyczyniamy się do akceptacji inności. To duch pokoju na świecie jest elementem niezmiernie ważnym w tej pedagogice i wybrzmiewać ma nawet w najmniejszych jej aspektach.
Zestaw pomocy dydaktycznych obejmuje następujące elementy:
1. Portrety "Ojców Europy"
2. Mapa Europy z wyszczególnionymi flagami państw
3. Zestaw kartoników z nazwami państw i ich stolic
4. Krzyżówka z zestawem liter
5. Plansze poglądowe - zabytki Europy
6. Puzzle - stroje ludowe wybranych państw europejskich
7. Rebusy - państwa założycielskie Unii Europejskiej
"Portrety twórców prozy i poezji dla dzieci" - 230-8152
Wśród nich znajdują się tak znane postacie jak Hans Christian Andersen, Adam Bahdaj, Jan Brzechwa, Alina i Czesław Centkiewicz, Wanda Chotomska, Jan Grabowski, Tove Marika Jansson, Lars August Kutsson Gösta, Maria Konopnicka , Maria Kownacka, Maria Krüger, Astrid Lindgren, Hugh Jonem Lofting, Kornel Makuszyński, Siergiej Michałkow, Adam Mickiewicz, Alan Aleksander Milne, Joanna Papuzińska, Charles Perrault, Janina Porazińska, Henryk Sienkiewicz, Ewa Szelburg-Zarembina czy Julian Tuwim.
"Pakiet multimedialny - podstawy 6 języków europejskich - licencja na 1 stanowisko" - 751-3060
Dwa multimedialne programy edukacyjne rozwijające zainteresowania dzieci w zakresie nauki języków obcych. W formie interaktywnych ćwiczeń i gier dzieci poznają najważniejsze słówka i zwroty w językach: hiszpańskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, angielskim oraz polskim.
Łącznie dzieci poznają 200 słówek lub zwrotów w tych językach. Animowane plansze poruszają ciekawa dla dzieci tematykę: W lesie, Zawody, W szkole, Mój dom, Nad jeziorem, Wyspa skarbów, Zima, Jedzenie i picie, Części ciała, Podstawowe zwroty. Pakiet umożliwia naukę przez kilku użytkowników
"Dzieje Europy dla uczniów" - 802-5097
P. Małyszko pisze ciekawostki historyczne i aktualne o różnych mieszkańcach i miejscach Europy.
Z jaką prośbą zwrócił się do Aleksandra Wielkiego słynny filozof Diogenes? - „Zasłaniasz słońce, mógłbyś się trochę przesunąć?”
Co zalecił lekarz papieski, poproszony o rade, jak ratować się przed dżumą? Jedynym lekarstwem jest ucieczka. Trzeba uciec jak najdalej od miejsca zarazy i jak najpóźniej wrócić.
Co usłyszał w tawernie jeden z marynarzy Kolumba w przeddzień wyprawy w morze? Zginiecie wszyscy. Ziemia jest plaska, wystarczy spojrzeć dookoła, żeby się o tym przekonać. Gdyby była kulą, wszystko by z niej spadało. Dopłyniecie do krawędzi Ziemi i runiecie w ogromna przepaść.
W książce znajdziesz 70 krótkich opowiadań o ważnych wydarzeniach i postaciach od starożytności do dziś.
• każde oparte na źródłach
• w lekkiej formie literackiej z barwnymi dialogami
• zilustrowane pięknymi zdjęciami
• z wyjaśnieniem znaczenia opisanego wydarzenia dla historii Europy
"Europa. Ojczyzna naszych ojczyzna" - 800-1564
Jest to kolejna piękna pozycja przybliżająca dziecku Europę. Świetnie nadaje się do pracy indywidualnej.
Te i wiele innych pomocy znajdą Państwo w ofercie Educarium. Nic jednak nie zastąpi twórczego podejścia i ciągłego poszukiwania odpowiedzi na pytania dzieci, które przecież będą niepowtarzalne, jak one same.