Pamiętacie Kasparowa i pierwszy wygrany z komputerem szachowym pojedynek? A może własne pierwsze próby gry w tą "królewską grę"? Może zdobyliście wiele bierek, czy przegraliście z wielkim niedosytem i rosnącym zapałem do tej gry? A może Was odrzuciły ilością zasad? Jeśli chcecie sprawdzić teraz, czy jednak Was zachwycą lub przypomnieć ich czar, mamy dla Was kilka ciekawostek o tej wspaniałej grze i jej rozwijających logikę i umiejętność przewidywania zasadach.
Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji w latach '70 VI n.e., gdzie przywiózł ją w darze od indyjski radża. Nieco zbliżona do szachów Indyjska czaturanga została w Persji przekształcona w czatrang, a po opanowaniu tego kraju przez Arabów uległa kolejnym przemianom, po których powstał szatrandż. Kolejna ewolucja nastąpiła po pojawieniu się gry w Europie: zmieniono reguły gry, dopracowano zasady poruszania się bierek, pojawiły się m.in. roszada, mat, promocja).
Niektóre dyscypliny sportowe nie wchodzą w skład aktualnego programu Igrzysk Olimpijskich ale są uznawane przez MKOl. Ich Międzynarodowe Federacje są odpowiedzialne za przestrzeganie założeń Karty Olimpijskiej. Sporty uznawane mogą być dodane do programu Igrzysk w przyszłość na mocy rekomendacji Komisji ds. Programu Olimpijskiego i głosowania członków MKOl. Przegłosowali oni np. 11 lipca 2005 r. usunięcie baseballu i softballu z programu Igrzysk 2012, jak również odrzucili zastąpienie tych dyscyplin przez karate i squasha. Uznawane dyscypliny to m.in. sumo, golf, karate i polo. Szachy także czekają jeszcze w kolejce na swój moment, a właściwie wielu ich fanów.
Jakie są zasady tej gry? Plansza o 64 polach, dwa zestawy bierek, dwóch lub czterech graczy, w zależności od odmiany szachów, których na świecie jest całkiem sporo. Zasady szachów klasycznych znajdziecie w wielu miejscach. Gra się w nich dwoma zestawami bierek- tak bierek. Odpowiadam szybko, że gra nie zmieniła znanych Tobie zasad i nie gra się w nią drewnianymi patyczkami rzucając je w poplątany stosik. Bierkami nazywają szachiści wszystkie 8 pionów oraz 8 figur: króla, damę/hetmana, dwóch skoczków/gońców i dwie wierze. Każda z tych bierek, bo chodzi o to, by "brać" je przeciwnikowi, ma swój szczególny sposób poruszania się. Nie będę tu o nich pisać, bo jest to rzecz, którą znajdziecie w wielu fachowych źródłach.
Opowiem Wam za to, że szachy mają swoje odmiany.
Kilka ciekawostek o szachach:
- pionki i figury szachowe nazywa się razem bierkami (bo bierzemy te zdobyte)
- Są uznawane przez MKOI (Międzynarodowy Komitet Olimpijski), ale jeszcze nie są dyscypliną olimpijską
- W 1886 r. rozegrano pierwszy oficjalny mecz o tytuł mistrza świata pomiędzy nieoficjalnym mistrzem świata, polskim szachistą Johannesem Zukertortem a Wilhelmem Steinitzem, którego zwycięzcą został Steinitz.
- Kloc – odmiana szachów rozgrywana na dwóch szachownicach przez dwie dwuosobowe drużyny. W drużynie gracze grają różnymi kolorami.
- Szachy korespondencyjne, które umożliwiło ponumerowanie pól planszy. "Ruch pana 1. E2 na E4 przyjmuję. Gram G7-G5."
- Żywe szachy, czyli przebieranie się w kostiumy króla, królowej, żołnierzy piechoty (czyli pionów) wierze lub nawet odgrywano je jako walki rycerskie, gdy jedna figura brała drugą.
- Istnieją też szachy czteroosobowe,
W klocu obowiązują normalne zasady szachów międzynarodowych. Wyróżnikiem gry jest zasada, że bierki zdobyte przez jednego z graczy przechodzą "do ręki" partnera z drużyny, który może postawić je na swojej szachownicy. Umieszczenie bierki zastępuje wykonanie ruchu. Reguła ta powoduje, że gracze muszą ze sobą ściśle współpracować – przegrana szachisty oznacza porażkę całej drużyny.