KONTAKT 52 32 47 800

Twoja skarbnica codziennej inspiracji

21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu, który ma inspirować naukowców do dalszych odkryć i zachęcać nowych odkrywców do pogłębiania wiedzy na temat wszechświata. Obchodzenie tego święta zaproponowali amerykańscy kosmonauci, aby w ten sposób upamiętnić wydarzenia związane z badaniem przestrzeni kosmicznej.


 

Czy wiesz, że... 92 miliardy lat świetlnych to średnica Wszechświata obserwowanego jedynie z naszej perspektywy? Na tym tle policzono aż 350 miliardów galaktyk, które wyróżniają się ogromnym rozmiarem i masą. Naukowcy oszacowali, że istnieje około 300 tryliardów gwiazd a ich liczba ciągle się zmienia! (1) 

Kosmos nadal skrywa przed nami wiele tajemnic. I chociaż udało się już dokonać wielu ciekawych pomiarów, to nadal istnieją gwiazdy i planety, które czekają na zauważenie przez astronomów. W ostatnich latach coraz częściej nowych odkryć dokonują pasjonaci, dlatego warto już teraz zachęcać dzieci do rozwijania swoich zainteresowań.

 

Poniżej prezentujemy wybrane pomoce dydaktyczne, które pozwolą młodzieży na pogłębianie wiedzy i ułatwią zrozumienie przynajmniej części astronomicznych zagadnień. Tegoroczny Światowy Dzień Kosmosu może stać się początkiem nowej, kosmicznej przygody!

 

Pomoce dydaktyczne dla młodych astronomów

⇒ Na tropach nauki - układ słoneczny (460-6017)

Seria "Na tropach nauki" to kubełki wypełnione po brzegi fascynującymi materiałami i zadaniami - tym razem związanymi z Układem Słonecznym. Prezentowany zestaw jest w pełni zgodny w wymogami programu nauczania. Przygotowane zadania ułatwiają zrozumienie budowy Układu Słonecznego, odkrycie fascynujących cech każdej z planet oraz analizę orbity okołoziemskiej.

Zawartość pojemnika to aż 40 kart aktywności, 8 kart ze zdjęciami, 8 kart ze słówkami, 6 kart z konstelacjami i wiele różnorodnych dodatkowych pomocy, które zainspirują do ekscytującej i efektywnej nauki! Wszystkie elementy cechuje wysoka jakość wykonania. Suchościeralne karty ułatwią wielokrotne powtarzanie materiału i poprawianie własnych błędów. Dwujęzyczny zestaw zadań umożliwi jednoczesną naukę słówek w języku angielskim! 

 

⇒ Globus gwiezdny (430-2302) 

Gwiezdny globus to bardzo nietypowa i oryginalna forma prezentacji otaczających nas konstelacji. Na granatowym tle zaznaczono główne gwiazdozbiory i najważniejsze gwiazdy widziane z perspektywy mieszkańców Ziemi.

Tego typu atrakcyjna pomoc dydaktyczna jest obowiązkowym wsparciem dla młodego astronoma! Globus z regulowanym pierścieniem ułatwia badanie nieboskłonu w zależności od wybranych dni w ciągu roku. 

 

⇒ Wyszukiwacz gwiazd (430-2304)

Wyszukiwacz gwiazd to kolejny pomoc dydaktyczna, który ułatwia odnajdywanie na niebie najważniejszych gwiazdozbiorów i pojedynczych gwiazd, które widoczne są na półkuli północnej i południowej.

Ten niewielkich rozmiarów przyrząd stanowi idealne uzupełnienie dla gwiezdnego globusa. Na nim również można dokonywać niezbędnych regulacji, ustawiając właściwy miesiąc, dzień a nawet godzinę prowadzonych obserwacji nieba.

 

⇒ Układ Słoneczny i gwiazdozbiory - model ruchomy - 8 planet (430-2027)

Ruchomy model Układu Słonecznego, o którym marzy każde dziecko! Dodatkowej magii dodaje podświetlane od środka Słońce, dzięki czemu można dokładnie obserwować jak promienie słoneczne oświetlają krążące wokół planety. Pomimo uproszczonej konstrukcji, model pozwala zaobserwować wyraźnie szybszy ruch obiegowy Merkurego, Wenus, Ziemi i Marsa w porównaniu do dalej położonych planet. 

Ukrytym bonusem jest przełącznik oświetlenia, który zmieni każdą salę w miniplanetarium! Na suficie wyświetlone zostaną najważniejsze konstelacje gwiazd.

 

⇒ Edukacyjne planetarium z napędem (430-2050)

 

To spektakularne urządzenie pozwala na poznawanie gwiazd i najważniejszych konstelacji we własnym pokoju! Dużych wymiarów obraz nieboskłonu ułatwia podziwianie niesamowitego Wszechświata. Regulacja czasowa umożliwia ustawienie wybranego fragmentu nieba zgodnie z aktualną datą w kalendarzu. Dla łatwiejszego rozpoznawania poszczególnych konstelacji wszystkie gwiazdozbiory mają wyświetlone nazwy.

Baza zawiera aż 8000 obiektów niebieskich na 2 projekcyjnych płytach. Ruchome elementy pozwalają stworzyć symulację ruchu obiektów w czasie, dodatkowo jest również projektor spadającej gwiazdy. W zestawie jest też płyta z mapą nieba, czyli wszystko co potrzebne dla młodego odkrywcy kosmosu.

 

(1) Źródło danych: http://astronomia.media.pl/blog/swiatowy-dzien-kosmosu/

 

0
Udostępniono