Liczydło inne niż wszystkie. Jeśli jeszcze go nie znasz, to czeka ono na Twoje odkrycie. Urozmaicamy matematykę i kształtujemy coraz bardziej rozumienie systemu dziesiętnego, na którym oparta jest nasza matematyka. Z liczydłem Sorobán możliwe jest wykonanie wszystkich podstawowych działań matematycznych, tj. dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, potęgowania i pierwiastkowania kwadratowego, a nawet zgłębianie logarytmów czy proporcji trygonometrycznych.
Prosty Japończyk na sorobanie
obliczał każde rozwiązanie.
"Zapis ten zgodny jest z dziesiątkowym,
pozycyjnym zapisem liczbowym"-
-wygłaszał wciąż swe mniemanie.
Liczydło inne niż wszystkie. Jeśli jeszcze go nie znasz, to czeka ono na Twoje odkrycie. Urozmaicamy matematykę i kształtujemy coraz bardziej rozumienie systemu dziesiętnego, na którym oparta jest nasza matematyka.
Z liczydłem Sorobán możliwe jest wykonanie wszystkich podstawowych działań matematycznych, tj. dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, potęgowania i pierwiastkowania kwadratowego, a nawet zgłębianie logarytmów czy proporcji trygonometrycznych. Z tego względu znajomość podstawowych zasad liczydła Sorobán musi być doskonała.
Nazwa dziwna, bo obcojęzyczna. Soroban pochodzi z Japonii, jednak jego początków należy szukać w Chinach. Około roku 1200, Chińczycy zaczęli używać liczydła zbudowanego na systemie 2/5: na górze liczydła znajdowały się 2 koraliki (każdy o wartości 5), na dole liczydła znajdowało się 5 koralików (każdy o wartości 1), a liczenie odbywało się w systemie dziesiętnym.
Japończycy zmodyfikowali liczydło chińskie ok. roku 1930 wykorzystując system piątkowy. Soroban stał się tam tak popularny, że jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych był on obowiązkowym wyposażeniem wszystkich japońskich urzędników, a biznesmeni sprawdzali na nim poprawność obliczeń komputerowych.
Rzędy na sorobanie
Zaproś na początek uczniów do rozkodowania tych układów - który oznacza którą liczbę od 1 do 9.
Zerowanie sorobanu
Wyzerowanie liczydła polega na maksymalnym rozsunięcie koralików od siebie. Japończycy nazywają dolne koraliki ziemią, górne niebem, zatem zerowanie polega na oddzieleniu ziemi od nieba.
Cyfry
Na każdej kolumnie jest 5 koralików: 4 na dole i 1 na górze. Każdy dolny koralik ma wartość 1. Każdy górny koralik ma natomiast wartość 5. Przesuniecie tego koralika w dół to dodanie pięciu, a przesunięcie w górę to odjęcie pięciu. Podobny zapis liczb funkcjonuje w systemie rzymskim, gdzie wykorzystuje się pomocniczo system piątkowy.
Liczby
Zapisywanie liczb na sorobanie, jest zgodne z dziesiątkowym, pozycyjnym zapisywaniem liczb. Kolejno od prawej do lewej strony mamy kolumnę jedności, dziesiątek, setek, tysięcy, itd.