Dzieci potrzebują ćwiczeń w zakresie określania położenia przedmiotów w przestrzeni. Wiele ciekawych zabaw pozwoli dzieciom poznać przyimki i zastosować je w konkretnym działaniu.
Tor przeszkód
Materiały: meble, materace, koce, liny, taśma malarska, chusty, poduczki, duże pojemniki.
Zbudujcie razem tor przeszkód. Zadaniem dzieci jest pokonać tor przeszkód w taki sposób, że:
1). każde dziecko samodzielnie przemierza tor, opisując przy tym swoje działanie z pomocą przyimków, np. "Przechodzę pod krzesłem, wchodzę do skrzyni, idę po linie, a teraz obok chusty ..."
2). dorosły przekazuje dziecku sposób przemieszczania się po torze przeszkód, np. "Wejdź na krzesło, zejdź z krzesła, idź obok liny, wskocz do koła, stań obok koła ...".
Podobne zabawy z "chodzeniem" według instrukcji możesz przeprowadzić:
- nagrywając polecenia na kasecie: "Znajdź dwa klocki, miskę i serwetkę, zanieś je na stolik. Teraz połóż jeden klocek na drugim, zdejmij górny klocek i połóż obok pierwszego. Teraz schowaj jeden klocek pod serwetkę a drugi umieść w misce ...".
- prosząc dzieci do zabawy w parach: jedno dziecko ma zamknięte oczy, a drugie przekazuje mu polecenia, np. "Pojdź dwa kroki do przodu, podnieś nogę i przejdź nad klockiem, klęknij i przejdź pod stołem ...".
Ukryte przedmioty
Materiały: różnorodne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu
Ukryj przedmiot w sali i opisz dzieciom jego położenie, np. "To, czego szukacie znajduje się pomiędzy drzwiami tablicą". W kolejnych wypowiedziach podawaj coraz bardziej dokładne położenie szukanego przedmiotu.
Możesz też zagrać z dziećmi w lubianą zabawę "Widzę coś w pobliżu ..." bez konieczności chowania przedmiotu. Powiedz: "Widzę coś okrągłego w pobliżu okna", "Widzę coś zielonego na ścianie", itd.
Góra-środek-dół
Materiały: papier, kredki lub flamastry
Pokaż dzieciom jak złożyć kartkę papieru na 3 równe części.
Wyjaśnij, iż w ten sposób dzielicie ją na górę, środek i dół. Poproś dzieci o wykonanie rysunku na kartce tak, aby:
- uwzględniły przy planowaniu trzy części kartki (np. aby każdy rysowany element znajdował się tylko w jednej części),
- w każdej części znalazły się co najmniej podane przez ciebie elementy, np. "Na górze kartki narysujcie niebo i słońce, pośrodku - drzewa i dom, a na dole - łąkę pełną kwiatów",
- w każdej części znalazł się odrębny rysunek.
Na opak
Zaproponuj dzieciom kilka niecodziennych sytuacji:
- odwróć stół do góry nogami i pozwól dzieciom układać puzzle na odwróconym blacie stołu,
- przyklej kartkę papieru od spodu blatu stołu, poproś dziecko aby położyło się na plecach pod stołem i w tej pozycji wykonało rysunek,
- przymocuj sznurek do brzegu blatu stołu, aby zwisał swobodnie; teraz dzieci nawlekają korale na pionowy sznurek; po nawleczeniu pokaż dzieciom jak przesuwać korale w górę i w dół.